Přepnout na českou verzi

Chlór

Čo je to chlór

Chlór je jeden z minerálov, ide o halogénový prvok, ktorý nesie latinský názov chlórum. Ľudský organizmus obsahuje asi 80 gramov chlóru. Sám o sebe je chlór plyn, ktorý je jedovatý a toxický. Má svetlo zelenú farbu a charakteristický štipľavý zápach. V takej podobe sa však tento prvok v tele nevyskytuje. Pre telo je dôležité prijímať ho zo správnych zdrojov, nie ako chemické látky. Chlór do tela prijímame najčastejšie spoločne so soľou. V tele sa následne vstrebáva v črevách a vylučovaný je spoločne s močom a čiastočne stolicou. U dojčiacich žien je vylučovaný aj mliekom vo forme chloridu sodného.

Aký je význam chlóru pre telo

Chlór sa v tele vyskytuje spoločne so sodíkom a oba tieto prvky sa starajú o distribúciu tekutín do buniek a okolo nich. Chlór je nevyhnutný na zachovanie acidobázickej rovnováhy. Ďalej podporuje normálnu funkciu pečene, reguluje rovnováhu vody v tele a pomáha z organizmu odstraňovať odpadové látky. Chlór tiež prispieva k správnemu tráveniu, je súčasťou žalúdočných štiav.

Aká je odporúčaná denná dávka

Príjem chloridov by sa mal pohybovať okolo 1,5 a 2 gramov denne. Pre jednotlivé vekové skupiny obyvateľov však nie je denná dávka nijako špecifikovaná.

V akých potravinách je chlór

Už sme spomenuli, že hlavným zdrojom chlóru pre ľudské telo je chlorid sodný, teda kuchynská soľ. Tá je často pridávaná do najrôznejších hotových výrobkov. Veľa soli nájdete v mäsových výrobkoch, údeninách, syroch alebo chlebe.

Ako sa prejaví nedostatok chlóru

Nedostatok chlóru v tele sa objaví v prípade, že dlhodobo úplne vynechávate soľ zo svojej stravy. Ďalej sa môže objaviť v prípade dlhodobej hnačky alebo vracania. Nedostatok chlóru môže vzniknúť aj v prípade nadmerného potenia a pri dehydratácii. U starších osôb sú veľmi často príčinou nedostatku tohto minerálu diuretiká, teda odvodňujúce lieky. So stratou minerálov z tela môže súvisieť aj Bartterov syndróm, Addisonova choroba alebo neliečená cukrovka. Keď je v tele nedostatočné množstvo chlóru, netvorí sa dostatok žalúdočných kyselín a to vedie k zhoršeniu trávenia. Vzniknúť môžu svalové slabosti, únava a zmätenosť. Starší ľudia trpia aj na motanie hlavy a kolapsy. V extrémnych prípadoch môže dôjsť k opuchu mozgu a ohrozeniu na živote.

 

Ako doplniť chloridy do tela

Je to pomerne jednoduché. Chlór môžeme do tela doplniť pomocou stravy. Obsahujú ho prakticky všetky potraviny a taktiež minerálne vody. Rýchlou možnosťou, ako telo zásobiť chloridmi je vnútrožilová infúzia.

Ako sa prejaví nadbytok chlóru

Ak v strave prijímate nadbytok soli as ňou aj nadbytok chlóru, môžete trpieť vysokým krvným tlakom. Následkom potom môžu byť ischemické choroby srdca alebo cievnej mozgovej príhody. V prípade nadmerného užívania soli môže dôjsť aj k zápalom sliznice žalúdka, pretože v takom prípade žalúdok produkuje nadbytočné množstvo žalúdočných štiav. Tiež môže dôjsť k tvorbe obličkových kameňov alebo k zvýšenej lámavosti kostí. Tieto spomínané problémy však väčšou mierou spôsobuje nedostatok sodíka.

Kedy je chlór pre telo toxický

Ak človek vdýchne chlór ako chemický plyn, môže to dopadnúť naozaj zle. Chlór je totiž dráždivá a toxická látka, ktorá môže dráždiť sliznice av horšom prípade poleptať pľúcne tkanivá. Ako sa prejaví otrava chlórom? Podráždenými dýchacími cestami, obtiažnym dýchaním, kašľom a sipot, podráždením očí a kože, bolesťou v krku a tlakom na hrudi. Ak by ste chlór vdychovali v nízkych koncentráciách dlhodobo, môže dôjsť k chronickej toxicite a nevratnému poškodeniu pečene, obličiek, žalúdka a iných orgánov. Za smrteľnú dávku je považované vdýchnutie chlóru pri koncentrácii 5,6 mg v litri vzduchu po dobu desiatich minút.