Přepnout na českou verzi

Slovník pojmov

A B C D E F G H I J K L M N O P S T U V W X Z Ž

Adaptogén

Čo je to adaptogén Ide o pojem, ktorý označuje rastlinný produkt, ktorý má zvyšovať odolnosť organizmu proti stresovým situáciám. Tiež zlepšuje schopnosť odolávať proti zmeneným podmienkam. Je to pojem, ktorý sa používa v alternatívnej medicíne.…

Adrenalín

Čo je to adrenalín Adrenalín je hormón a tiež neuromediátor. Produkuje ho dreň nadobličiek a vyskytuje sa aj v niektorých častiach centrálneho nervového systému. Môžete sa stretnúť aj s označením epinefrín alebo hormón strachu či úteku. Adrenalín je…

Alkaloid

Čo je to alkaloid Alkaloid je dusíkatá bázická zlúčenina. Ide o veľmi členitú skupinu. Líšia sa vlastnosti a biologické účinky jednotlivých alkaloidov. V súčasnej dobe poznáme viac ako 10 tisíc alkaloidov. Bežne je alkaloid vnímaný ako jedovatá…

Aminokyselina

Čo je to aminokyselina Aminokyseliny sú organické kyseliny, ktoré obsahujú najmenej jednu amínovú a karboxylovú skupinu. Ide o základné stavebné kamene proteínov (bielkovín). V prírode sa vyskytuje viac ako tri stovky rôznych aminokyselín. Len 20 z…

Anabolizér

Čo je to anabolizér Je to produkt, ktorý podporuje anabolické prostredie v tele. Anabolizéry obsahujú dusíkaté látky, ktoré predurčujú syntézu aktívnej svalovej hmoty. Anabolizéry slúžia hlavne na napumpovanie počas športového výkonu a podporujú aj…

Antioxidant

Čo je antioxidant Sú to látky, ktoré spomaľujú poškodenie buniek spôsobené voľnými radikálmi (toxíny zo životného prostredia). Z toho dôvodu sú niekedy tiež označované ako lapači voľných radikálov. Tieto látky prispievajú aj k ochrane buniek pred…

Arginín

Čo je to arginín Arginín je jedna z dvadsiatich aminokyselín, ktorú ľudské telo získava z proteínov v strave. Považuje sa za semi-esenciálnu aminokyselinu. Teda je možné ju do organizmu získať dostatok zo stravy. Je to pochopiteľne podmienené tým,…

Ateroskleróza

Čo je to ateroskleróza Ateroskleróza je progresívne chronické ochorenie cievnej steny. Je charakterizované akumuláciou lipidov a ďalších častí krvi. Vyvíja sa ako chronický zápal. Laicky povedané ide o kôrnatenie tepien, ktoré vznikne v dôsledku…

Avitominóza

Čo je to avitaminóza Je to chorobný, patologický stav spôsobený dlhodobým nedostatkom niektorého z vitamínov. Avitaminóza môže byť spôsobená nedostatočným prísunom vitamínov, ale aj poruchou trávenia, prípadne poruchou žliaz s vnútornou sekréciou či…

B-komplex

Čo je to B-komplex Vitamín B-komplex sa skladá z ôsmich vitamínov B:  B1 (tiamín) - dôležitý pre vývoj a funkciu buniek aj rast B2 (riboflavín) - hrá úlohu pri premene energie B3 (niacín) - podporuje funkciu nervových buniek a trávenia B5…

Biotín

Čo to je biotín Biotín je tiež známy ako vitamín H alebo B7. Je to jeden z vitamínov B komplexu. Vitamíny z tejto skupiny pomáhajú ľudskému telu premieňať potravu na energiu. Slovo biotín pochádza zo starovekého gréckeho slova biotos. Znamená to…

BMI

Čo je to BMI Index telesnej hmotnosti je nástroj na hodnotenie zdravotného stavu. Dlhodobo sa využíva ako základné meranie zdravia na základe telesnej veľkosti. Už v roku 1832 bola vyvinutá stupnica, vďaka ktorej sa odhadne miera nadváhy a prípadnej…

Bór

Čo je to bór Bór je biologicky aktívny stopový minerál. V ľudskom tele ovplyvňuje metabolizmus fosforu, horčíka a vápnika. Počas trávenia sa minerál v tele mení na kyselinu boritú a tá sa vstrebáva až z 90%. Stretnúť sa môžete s označením…

Bróm

Čo je to bróm Bróm radíme medzi minerály alebo tiež stopové prvky, ktoré sú nevyhnutné pre život na planéte. Bróm je neesenciálny stopový prvok, ktorý má účinky na ľudské telo. Bróm radíme medzi menej známe minerály. Patrí k halogénom a ide o…

Cirkadiánny rytmus

Čo je to cirkadiánny rytmus Je to biologický rytmus, ktorý má periódu asi 24 hodín. Kolísať však môže medzi 20 až 28 hodinami. Slovo cirkadiánne sa skladá zo slov circa a dies. Teda slov približne a deň. Ide o pravidelne sa opakujúce zmeny…

Citrulín

Čo je to citrulín Citrulín je aminokyselina, ktorá bola objavená vo vodnom melóne. Práve melón je jedna z mála potravín, kde ho môžeme nájsť. Citrulín sa radí k neesenciálnym aminokyselinám. Telo si ho teda dokáže produkovať úplne samo. Aj tak je…

Detoxikácia

Čo je to detoxikácia Detoxikácia je vlastne očista tela. Ide o metódu, ktorá sa používa už tisíce rokov. Telu slúži na odstránenie toxických a nadbytočných látok a na zlepšenie funkcií jednotlivých orgánov. Detoxikácia odstraňuje z tela odumreté…

Dextróza

Čo je to dextróza Dextróza je jednoduchý cukor (opak komplexných sacharidov), ktorý sa vyrába z kukurice alebo pšenice. Chemicky je tento cukor identický s glukózou, ktorá je hlavným zdrojom energie pre naše telo. Často je využívaný ako sladidlo do…

Dopamín

Čo je to dopamín Dopamín patrí do skupiny katecholamínov a často je označovaný ako hormón šťastia. Je totiž zodpovedný práve za pocity radosti a šťastia. Tým pádom ide o hormón, ktorý ovplyvňuje naše emócie a poťažmo ich prejavy. Dopamín nás…

Draslík

Čo je to draslík Draslík, ktorý sa objavuje v každej bunke, patrí medzi elektrolyty. Je to minerál, ktorý pomáha pri niekoľkých telesných funkciách a je tretím najhojnejším minerálom v ľudskom tele. Nevyhnutný je pre správny srdcový rytmus, krvný…

Estrogén

Čo je to estrogén Estrogén je hlavný ženský hormón, ktorý majú v tele aj muži, ale v oveľa menšej miere. Estrogén patrí do skupiny steroidov a má tri základné základné druhy - estradiol, estriol a estrón. Pritom každý z nich má svoju špecifickú…

Fluór

Čo je to fluór Fluór patrí medzi chemické prvky, je to však aj stopový prvok, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu. Ide o nekovový veľmi toxický prvok, ktorý je v tele dôležitou zložkou pre zdravé a pevné kosti. Podobný význam hrá aj…

Fosfor

Čo je to fosfor Fosfor je minerál, ktorý je spoločne s vápnikom najviac zastúpený v ľudskom tele. Nachádza sa hlavne v kostnom a zubnom tkanive. Je dôležitý aj pre metabolizmus a patrí medzi biogénne prvky. Význam má aj pre udržanie acidobázickej…

Fruktóza

Čo je to fruktóza Fruktóza je jednoduchý cukor alebo monosacharid tvoriaci celých 50 % stolného cukru, teda sacharózy. Stolový cukor sa skladá z fruktózy a glukózy, ktorá je hlavným zdrojom energie pre telo. Fruktózu musí pečeň najskôr premeniť na…

Glukagón

Čo je to glukagón Glukagón je pankreatický hormón, ktorý produkujú špecializované bunky, ktorým sa hovorí A-bunky ostrovčekov pankreasu. Glukagón je polypeptid, ktorý dokáže regulovať energetický metabolizmus. Stretnúť sa môžete aj s označením…

Hore