Přepnout na českou verzi

Goji

Čo je to goji

Bobule goji sú malé červené plody, ktoré obsahujú mnoho antioxidantov a majú tiež silné liečivé vlastnosti. Okrem toho, že majú tieto vlastnosti sú aj chutné a lahodné. Goji sa veľmi často predávajú vo forme prášku, prípadne sušené. Pridávajú sa aj do štiav alebo doplnkov stravy. Vlčie plody, ako sa goji tiež hovorí, pochádza z Ázie. Goji majú sladkú, ľahko kyslastú chuť. Goji môžete tiež poznať pod označením kustovnica čínska.

Ako vyzerá goji a kde rastie

Kustovnica čínska je ker, ktorý dorastá do výšky dvoch metrov. Listy tohto kríka majú mandľovitý tvar. Kvet je kalich s niekoľkými korunnými cípmi. Práve plody tohto kríka sa nazývajú goji. Majú podlhovastý tvar a môžu byť až dva centimetre dlhé. Svojím vzhľadom pripomínajú v našich končinách známejší šípok. Kustovnicu čínsku si môžete vysadiť aj na záhrade. V našich podmienkach je však jej pestovanie náročnejšie. Darí sa jej na slnečných miestach. Je potrebné ju pravidelne strihať a zrezávať. Vhodná je piesočnatá a kyprá pôda.

Prečo je goji dobré pre zdravie

Plody goji údajne spomaľujú známky starnutia, udržujú zdravie očí a tiež posilňujú obličky, pľúca a pečeň. Goji je tiež plné živín, vitamínov a minerálov. Obsahujú bielkoviny, vlákninu, sacharidy, železo, vitamín A a vitamín C. Goji je tiež zdrojom karoténu. Goji sa používajú na prirodzené posilnenie imunity a tiež na odvrátenie infekčných ochorení. Goji tiež podporuje odbúravanie stresu, napätia alebo bolesti hlavy. Podporuje aj funkciu kardiovaskulárneho systému. Reguluje hladinu cholesterolu a krvného cukru. Plody pôsobia antibakteriálne. Goji tiež zlepšuje kvalitu pleti a pomôže aj pri zhadzovaní prebytočných kíl.

Aké sú nevýhody goji

Väčšina zdravých dospelých jedincov môže bobule goji užívať ako súčasť vyváženej stravy. V zriedkavých prípadoch však goji môže vyvolať alergickú reakciu. Spravidla ide o reakciu u osôb, ktoré majú alergie aj na iné druhy ovocia. Bobule tiež môžu interagovať s liekmi. Ide napríklad o lieky na riedenie krvi, cukrovku alebo vysoký krvný tlak.

Kto by si mal dať na goji pozor

Opatrné by mali byť tehotné ženy. Goji totiž obsahuje betaín. Je to zlúčenina, ktorá by mohla poškodiť zdravie nenarodeného bábätka. Počas tehotenstva je teda lepšie goji nekonzumovať. Je potrebné urobiť viac výskumov, ktoré by potvrdili, či je ich konzumácia v tehotenstve bezpečná.

 

Ako používať goji v kuchyni

Vzhľadom na to, že goji chutí podobne ako hrozienka, je možné tento plod konzumovať za studena aj za tepla. Goji je vhodné pridať napríklad do raňajok. Ideálne ho môžete rozmixovať do smoothie z vody alebo rastlinného mlieka a ovocia. Skvele chutí aj v jogurte alebo ovsenej či inej kaši. Pridať ju je možné aj do zeleninových vývarov. Hodí sa aj na pečenú zeleninu. Ak máte radi sladké, môžete kustovnicu čínsku pridať aj do muffinov alebo akýchkoľvek koláčov. Okrem jedla sa dá konzumovať aj výluh z goji ako čaj na podporu obranyschopnosti.

Goji ako výživový doplnok

Okrem samotných plodov môžete goji kúpiť aj ako doplnok stravy. Na trhu je na zohnanie vo forme tinktúry alebo tabletiek.

Aká je odporúčaná dávka goji

Goji nie je dobré konzumovať neprimerane. Je totiž možné sa týmto plodom predávkovať. Odporúčaná denná dávka pre dospelých jedincov sú dve hrsti bobúľ. Malé deti by potom za jeden deň mali zjesť maximálne polovicu tejto dávky.