Přepnout na českou verzi

Sacharidy

Čo sú to sacharidy

Sacharidy sú molekuly, ktoré obsahujú atómy uhlíka, vodíka a kyslíka. Spolu s bielkovinami a tukmi sú sacharidy hlavnou živinou. Môžete sa stretnúť s označením uhľohydráty, uhľohydráty alebo karbohydráty. Samotné slovo sacharid je pôvodne z latinského výrazu saccharum. V preklade to znamená cukor. Zjednodušene povedané tak môžeme o sacharidoch hovoriť ako o cukroch. Ostatne, sacharidy sú zložené z cukrových jednotiek a práve podľa ich počtu ich delíme do niekoľkých skupín. 

Ako sú skupiny sacharidov

Monosacharidy: Obsahujú iba jednu cukrovú jednotku. K monosacharidom radíme fruktózu a glukózu. Teda ovocný a hroznový cukor. 

Oligosacharidy: Tieto sacharidy sa skladajú z dvoch až desiatich monosacharidov. Do tejto skupiny patrí sacharóza alebo laktóza

Polysacharidy: Obsahujú viac ako desať cukrových jednotiek. Patrí sem pektín, inulín, škrob alebo celulóza. 

Komplexné sacharidy: V ich zložení nie sú len monosacharidy, ale aj tuky a bielkoviny. 

Akú majú sacharidy funkciu

Hlavnou funkciou sacharidov je poskytnúť telu energiu. Väčšina z nich je po konzumácii rozkladaná na glukózu, ktorá sa vychytáva do buniek tela a potom   je používanie na rad metabolických úloh. Prebytočná glukóza môže byť v tele uložená na neskoršie použitie. Táto forma je nazývaná glykogén a ten nájdete hlavne v pečeni a vo svaloch. Glykogén môžu využívať iba svalové bunky. Dôležitý je pri dlhom období intenzívneho cvičenia. 

Všetky funkcie sacharidov:

  • zdroje energie
  • zásobné látky pre telo
  • stavebný materiál
  • zložky zložitejších látok ako sú hormóny, koenzýmy a nukleové kyseliny

Kde nájdeme sacharidy

Najbežnejším jednoduchým cukrom je sacharóza. Tá sa vyrába buď z cukrovej trstiny alebo z cukrovej repy. Poznáme ju pod bežným názvom cukor. Ten slúži na sladenie nápojov a potravín. Často je súčasťou potravinárskych výrobkov a často aj ako skrytý cukor tam, kde by sme ho nečakali. 

Laktózu nájdeme v mlieku av mliečnych výrobkoch. Glukóza je obsiahnutý napríklad v ovocí, mede alebo sirupoch. Práve glukózou je občas nahradzovaná sacharóza. V rovnakých potravinách nájdete aj fruktózu, teda ovocný cukor. Hlavnou zložkou obilnín, strukovín a zemiakov je škrob, ktorý radíme medzi polysacharidy.

Nestraviteľné polysacharidy, teda vláknina, je obsiahnutá v ovocí, zelenine, hubách a strukovinách. 

Aké sú dôsledky zníženého príjmu sacharidov

Ak telo nedostáva dostatok sacharidov dlhodobo, môžu prísť chronické zdravotné problémy. Pečeň je totiž v takom prípade nadmerne zaťažovaná, pretože musí asistovať pri tvorbe glukózy z bielkovín alebo tukov. Pri tomto procese môže dôjsť k produkcii amoniaku, ktorý je škodlivý. Postupne sa tak môžu zhoršovať funkcie imunitného systému. Zvyšuje sa aj riziko patogénnej infekcie. 
Z toho dôvodu nie sú dlhodobo udržateľné diéty s nízkym príjmom sacharidov. Teda takzvané nízkosacharidové diéty. Hoci na začiatku schudnete, z dlhodobého hľadiska dochádza k devastácii zdravia. Navyše je tiež možné, že telo bez sacharidov nevydrží a až mu ich opäť ponúknete dôjde k jojo efektu.

Súvisiace pojmy: