Přepnout na českou verzi

Vanád

Čo je to vanád

Vanad patrí medzi minerály. Je to stopový prvok, ktorý je dôležitý pre zdravie organizmu. Je potrebné ho prijímať v strave, hoci nepatrí medzi takzvané nevyhnutné alebo esenciálne minerály. Vanád sa nachádza v podstate všade. Je vo vode, v pôde aj vo vzduchu. Ide o prvok, ktorý objavil v roku 1801 španielsky mineralóg a vedec, prijatý bol však až pri znovuobjavení vo Švédsku a meno tak dostal podľa švédskej bohyne Vanadis.

Aká je úloha vanádu v tele

Do súčasnej doby nie je úloha tohto minerálu v tele úplne objasnená. Predpokladá sa však pôsobenie v tyreoidálnom metabolizme a tiež schopnosť imitovať inzulín. Vanád má v tele aj ďalšie biochemické funkcie. Hovorí sa o význame vanádu pri syntéze krvného farbiva, ktoré prenáša kyslík. Pozitívny vplyv by mal mať aj na kardiovaskulárny systém. Niektoré štúdie tvrdia, že má tiež pozitívny vplyv na plodnosť a pozitívne ovplyvňuje stav diabetikov. Dôležitý je aj pre mineralizáciu kostí a kĺbov. V súvislosti s mnohými výskumami sa tiež hovorí o vanádu v súvislosti s protirakovinovým pôsobením, konkrétne výsledky však zatiaľ nie sú známe a potvrdené.

Aká je odporúčaná denná dávka

Telo denne potrebuje asi 100 až 300 mikrogramov vanádu. Bohužiaľ sa do tela tento minerál ťažko vstrebáva. Navyše sa vanád ovplyvňuje s meďou a chrómom. Vanád narúša distribúciu týchto minerálov v tele. Absorbcii vanádu naopak sťažuje vysoký obsah bielkovín, vitamínu C, železa, hliníka a chloridov. Vanád, ktorý telo nedokáže absorbovať odíde spoločne so stolicou a močom.

Ako sa prejavuje nedostatok vanádu

V prípade, že by ľudskému organizmu chýbal tento minerál dlhodobo, môže spôsobiť chudokrvnosť. Ďalej môžu byť následkom nedostatku vanádu kardiovaskulárne ochorenia a problémy môžu byť aj s obličkami. Nedostatok vanádu však nie je príliš bežný. Výskumy, ktoré však prebehli na zvieratách, tiež hovoria o tom, že nedostatok vanádu môže viesť k potratom, poruchám rastu alebo vývoju kĺbov.

Ako sa prejavuje nadbytok vanádu

Ak by ste konzumovali nadbytočné množstvo vanádu, môžete trpieť hnačkami alebo zvracaním. Pri predávkovaní tiež klesne krvný tlak a zrýchli sa srdcový tep. Objaviť sa môžu ekzémy na koži. V horších prípadoch môže dôjsť k zlyhaniu nadobličiek alebo pečene. Nadbytok vanádu je tiež spájaný so zápalom pľúc a bolesťami brucha. Také problémy však nie sú po požívaní vanádu z klasickej stravy. Tieto problémy majú skôr ľudia, ktorí prichádzajú do styku s vanádom vo svojej práci, prípadne ľudia, ktorí by pili kontaminovanú vodu.

Aké sú zdroje vanádu

Veľký obsah tohto minerálu majú mäkkýše, prípadne huby. Skvelým zdrojom vanádu sú tiež petržlen, semená kôpru, korenie, mrkva, cesnak, biela kapusta či fazuľa. Zdrojom vanádu môžu byť aj niektoré minerálne vody a rastlinné oleje. Vanád sa nachádza aj v rybom mäse. Zdrojom vanádu sú tiež černice, hrušky, jablká, tvaroh či mlieko.

Vanad ako doplnok stravy

Tento minerál je samozrejme dostupný aj ako doplnok stravy. Jeho hlavným cieľom je zvýšiť výkonnosť športovcov. Lekári však užívanie vanádu ako doplnku stravy príliš neodporúčajú a upozorňujú na jeho toxicitu. Prípustné množstvo vanádu je 1,8 miligramov za deň.