Přepnout na českou verzi

Chróm

Čo je to chróm

Chróm je stopový prvok. Ide o minerál, ktorý zohráva úlohu v spôsobe, akým ľudské telo štiepi bielkoviny, tuky a sacharidy. Hoci nejde o esenciálny minerál, je dobré ho do jedálnička zaradiť. Chróm sa vyskytuje v niekoľkých formách, v potravinách sa vyskytuje ako trojmocný chróm

Aké má chróm výhody pre telo

Chróm vie pomôcť znížiť hladinu triglyceridov a zvýšiť hladinu dobrého cholesterolu. Vie tiež zlepšiť citlivosť na inzulín u ľudí, ktorí majú diabetes. Dôležité je vedieť, že prirodzená absorpcia chrómu je nízka. Ľudské telo vie vstrebať a spracovať len necelé 2,5% prijatého minerálu zo stravy. Chróm v podobe potravinových doplnkov môže pomôcť pri chudnutí, pretože dokáže znížiť pocit hladu a chutí.

Aké sú zdroje chrómu

Skvelým zdrojom chrómu je hroznová šťava. Obsah chrómu v nej sa však môže líšiť v závislosti od výrobných procesov. Hroznová šťava obsahuje aj vitamín C, ktorý zvyšuje vstrebávanie chrómu v tele. Chróm do svojho tela dostanete aj konzumáciou celozrnných výrobkov. Ďalším bohatým zdrojom chrómu sú pivovarské kvasnice. Chróm obsahuje aj pomarančová šťava, paradajková šťava, hovädzie mäso, jablká alebo zelené fazuľky.

Ako sa prejavuje nedostatok chrómu

Organizmus vie spracovať len veľmi malé množstvo chrómu. Napriek tomu je však jeho nedostatok vzácny. Prejavy nedostatku chrómu:

  • bolesť hlavy,
  • nižšia energia,
  • nepokoj,
  • nevoľnosti,
  • podráždenosť,
  • mravčenie končatín,
  • depresívne nálady.

Znížené množstvo chrómu v tele tiež môže viesť k zhoršenej tolerancii glukózy.

Ako sa prejavuje predávkovanie chrómom

Ak by ste prijímali veľké dávky chrómu vo forme doplnkov stravy, môžete si privodiť žalúdočné problémy. Ďalej môže veľké množstvo chrómu v tele spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi, ale aj zápaly kože a poškodenie obličiek či pečene.

Aké je odporúčané dávkovanie chrómu

Chrómu naše telo potrebuje naozaj málo, dávky sa tak uvádzajú v milióntine gramu. Deti do troch rokov by mali konzumovať 11 μg za deň, deti do ôsmich rokov 15 μg denne. Deti do trinástich rokov potom 25 μg denne a dospievajúci 35 μg za deň. Rovnaké množstvo je vhodné pre mužov do 50 rokov. Starší muži by mali konzumovať len 30 μg chrómu denne. U žien je vhodné množstvo 25 μg do 50 rokov, 20 μg nad 50 rokov. Odporúčaná denná dávka pre tehotné ženy je 30 μg denne a pre dojčiace dokonca 45 μg denne.

Ako doplniť chróm do tela

Ak vám nestačí pestrá strava, potom je vhodné siahnuť po potravinových doplnkoch. Ideálne je chróm užívať spoločne s vitamínom C a vlákninou. Naopak sa nehodí užívať chróm spoločne so zinkom, vápnikom alebo železom. Tieto minerály totiž sťažujú jeho vstrebávanie. Chróm sa predáva vo forme tabliet, ale môžete si kúpiť aj chróm v spreji alebo chrómový olej.