Přepnout na českou verzi

Vitamín B2

Čo je to vitamín B2

Vitamín B2 je tiež známy ako riboflavín (lactoflavín. Je súčasťou skupiny vitamínov B, ktoré sú rozpustné vo vode a vyskytuje sa buď vo voľnej alebo viazanej forme.Riboflavín sa podieľa na metabolických reakciách, hrá úlohu v raste a vývoji buniek.Vitamín B2 sa rozkladá pôsobením svetla, je však odolný voči teplu.Rovnako ako ostatné vitamíny B-komplexu napomáha premene sacharidov na energiu.

Na čo je dobrý vitamín B2

Vitamín B2 je veľmi dôležitý pre oči, kožu, nervovú sústavu aj energetický metabolizmus. V tele pôsobí ako antioxidant. Riboflavín chráni bunky v ľudskom tele pred oxidatívnym stresom. V neposlednom rade vám môže pomôcť zmierniť únavu alebo vyčerpanie. Vitamín B2 telo tiež potrebuje preto, aby vitamíny B6 a B9 dokázalo previesť do využiteľnej podoby.

Čo sa deje pri nedostatku vitamínu B2

V prípade, že máte v tele nedostatok riboflavínu môže dôjsť k praskaniu kútikov alebo pier. Môže vás tiež páliť jazyk, oči a dokonca môže dôjsť k zápalu spojiviek. Objavujú sa aj zápaly ďasien. S nedostatkom riboflavínu je spájaná aj únava, problémy s trávením, svetloplachosť, chudokrvnosť a porucha nervového systému. V prípade tehotenstva by nedostatok riboflavínu mohol ohroziť rast dieťaťa a zvýšiť šancu na preeklampsiu. Tá zahŕňa okrem iného vysoký krvný tlak. Nedostatok tohto vitamínu nie je častý. Objavuje sa však v súvislosti s vysokou konzumáciou alkoholu alebo ako dôsledok užívania niektorých liekov.

Čo sa deje pri nadbytku vitamínu B2

Je veľmi nepravdepodobné, že by ste mali v tele nadbytok tohto vitamínu. Nadbytočný riboflavín je totiž z tela odvádzaný spoločne s močom. Ak by ste však ako doplnok stravy užívali veľké množstvo riboflavínu, môže dôjsť k poškodeniu pečene. Ide však naozaj o vzácny stav, pretože telo si tento vitamín neukladá.

Kde nájdeme vitamín B2

Vitamín B2 obsahujú niektoré druhy potravín úplne prirodzene av iných ho nájdete v syntetickej forme. V potrebnom množstve nájdete riboflavín v mliečnych výrobkoch a pochopiteľne aj v samotnom mlieku. Medzi ďalšie zdroje tohto vitamínu patria vaječné žĺtky, červené mäso, vnútornosti, morské ryby (losos, tuniak, treska, makrela), sójové bôby, strukoviny, pšenica alebo mandle. Riboflavín obsahujú aj huby alebo zelená zelenina ako je brokolica alebo napríklad ružičkový kel.

Aká je odporúčaná dávka vitamínu B2

Odporúčaná denná dávka pre dospelé osoby je 1,9 miligramu za deň pre ženy a 2,0 - 2,3 miligramu pre mužov. Ak je žena tehotná, mala by odporúčanú dennú dávku zvýšiť na 2,3 miligramu av treťom trimestri na 2,4 miligramu. Rovnaké množstvo je potom odporúčané pre dojčiace matky. Deti by mali užívať 0,4 - 1,5 miligramu riboflavínu, dospievajúci potom 1,6 - 2,4 miligramu. Potreba riboflavínu stúpa so zvyšujúcim sa obsahom bielkovín v strave.

Kedy je potrebná väčšia dávka

Zvýšené nároky na príjem riboflavínu majú nielen tehotné ženy, ale aj ženy užívajúce perorálnu antikoncepciu. Ďalej organizmus žiada viac tohto vitamínu pri rekonvalescencii po zápalových ochoreniach. Zvýšenú potrebu majú aj alkoholici.