Přepnout na českou verzi

Voľný radikál

Čo je to voľný radikál

Voľné radikály sú skupiny atómov alebo jednotlivé atómy s nepárovým počtom elektrónov. To znamená, že ide o atómy, ktoré majú jeden elektrón navyše. Tým pádom sú reaktívne a tiež nestabilné. Voľné radikály sa tvoria ako vedľajší produkt látkovej výmeny.

Na čo telo potrebuje voľné radikály

Na voľných radikáloch závisí nielen metabolizmus, ale aj schopnosť organizmu premeniť vzduch a potravu na chemickú reakciu. Sú tiež súčasťou imunitného systémov a pomáhajú likvidovať mikróby a patogény.

Ako vznikajú voľné radikály

Voľné radikály v ľudskom tele vznikajú pri metabolických pochodoch pomocou enzýmov, prípadne pri biochemických procesoch. Tých sa bielkoviny nezúčastňujú. Množstvo, ktoré telo produkuje počas metabolizmu je automaticky kontrolované a pre telo nie je nebezpečné, ba naopak telo tieto kontrolované voľné radikály na svoju funkciu potrebuje. Nebezpečné sú však vonkajšie zdroje voľných radikálov.

Čím sú voľné radikály nebezpečné pre telo

Ak je voľných radikálov v tele veľké množstvo, je to zlé. Potom totiž poškodzujú všetky bunky, ale aj proteíny. To vedie k najrôznejším ochoreniam. Mutácia buniek môže viesť k srdcovým chorobám, ale aj k predčasnému starnutiu a niektorým druhom rakoviny. Veľké množstvo voľných radikálov prispieva aj k zhoršeniu zápalových stavov a infekcií. S voľnými radikálmi je spojená aj Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, aterosklerózy, infarkt myokardu, choroby ciev alebo šedý zákal.

Čo zvyšuje tvorbu voľných radikálov

Tvorba voľných radikálov záleží predovšetkým na vonkajších vplyvoch. Nežiaduce je preto napríklad dlhý pobyt na slnku, keď je žiarenie agresívne. UV žiarenie totiž podporuje tvorbu voľných radikálov. Rovnako tak ju podporuje cigaretový dym, a to aj pri pasívnom fajčení. Zlú službu odvádza aj znečistené životné prostredie a pochopiteľne aj alkohol alebo drogy. Vhodná však nie je ani nadmerná konzumácia vyprážaných pokrmov, údenín alebo konzervovaných jedál. Vyššiu tvorbu voľných radikálov môžu spôsobiť aj lieky, silne chlórovaná pitná voda, dlhodobý stres alebo ťažká fyzická a psychická záťaž.

Ako sa proti voľným radikálom brániť

Z pohľadu obrany imunity je vhodné konzumovať vitamín C. Na ochranu bunkových stien je zase vhodný vitamín E. Betakarotén pomôže telu s neutralizáciou voľných radikálov. Selén je vhodný ako pomocník ostatným bojovníkom, pretože posilňuje ich účinky. Ostatne koenzým Q10 potom spoločne s vitamínom E, betakaroténom a selénom posilňujú svoje účinky a bojujú proti poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Do istej miery potom telo chráni pred oxidačným poškodením buniek napríklad červené víno. Všeobecne sú potom nepriateľmi voľných radikálov všetky antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály, keď im odovzdajú svoj voľný elektrón a zastavujú proces deštrukcie organizmu. Medzi ochranné látky zaraďujeme aj minerály ako meď, mangán, selén, železo a zinok. Vhodné je tiež konzumovať potraviny rastlinného pôvodu ako je zelenina a ovocie, ale aj orechy alebo výrobky zo sóje.