Přepnout na českou verzi

Vitamín E

Čo je to vitamín E

Vitamín E je jeden z najdôležitejších antioxidantov pre naše telo. Vitamín E je skupina celkom ôsmich zlúčenín rozpustných v tukoch, hoci je často označovaný iba ako zlúčenina. Tento vitamín pomáha, aby imunitný systém zostal silný. Jednou z kľúčových funkcií tohto vitamínu je udržiavať krvné cievy rozšírené a zabraňovať tvorbe zrazenín. 

Kde nájdeme vitamín E

Vitamín E nájdete napríklad v orieškoch, semenách a tiež v listovej zelenine. Skvelým zdrojom je špenát alebo brokolica. Obsahujú ho však aj paradajky. Skvelým zdrojom vitamínu E sú rastlinné oleje. Najmä olivový a slnečnicový, ďalej tiež požltový, kukuričný a olej z pšeničných klíčkov. Vitamín je tiež vo vajciach alebo obohatených cereáliách. Z ovocia je skvelým zdrojom kivi, ale aj mango.

Dobrá správa je, že tepelná úprava pokrmov neohrozuje prítomnosť tohto vitamínu v jedle. Teplom sa totiž nerozkladá. Z toho dôvodu je ho veľké množstvo aj vo varených pokrmoch.  

Ako a u koho sa prejavuje nedostatok vitamínu E

Vzhľadom na to, že sa vitamín E vyskytuje prirodzene v mnohých potravinách a pridáva sa aj do niektorých potravinárskych výrobkov, je jeho nedostatok vzácny. Napriek tomu sa občas nedostatok tohto vitamínu objaví. Môže totiž byť dôsledkom základného ochorenia. Niektoré choroby totiž telo bránia absorbovať tuky a živiny rozpustné v nich. Ide napríklad o cystickú fibrózu, cirhózu, Chrohnovu chorobu, syndróm krátkeho čreva, cholestázu alebo chronickú pankreatídu. 

Prejavuje sa problémami s chôdzou alebo koordináciou pohybu. Môže sa objaviť aj svalová slabosť, celková nevoľnosť a zrakové poruchy. Ak máte také príznaky, určite navštívte svojho lekára, ktorý by mal odporučiť najlepší postup na doplnenie vitamínu E. Ak by ste nedostatok vitamínu E neriešili, môžu sa príznaky po nejakej dobe zhoršovať a to môže pochopiteľne viesť aj k ďalším komplikáciám.

Ako sa prejavuje predávkovanie

Nadbytočné užívanie vitamínu E môže viesť k zdravotným komplikáciám. Vzhľadom na to, že ide o vitamín rozpustný v tukoch, môže sa ukladať v telesnom tuku. Nadmerný príjem tohto vitamínu môže spôsobiť riedenie krvi a viesť ku krvácaniu. Navyše sa môže narušiť zrážanie krvi. Ďalej je spájaný aj s mŕtvicou. To sú však tie najčiernejšie scenáre v prípade dlhodobého nadužívania.;

Vitamín E je málo toxický. Citliví ľudia však môžu po požití väčšieho množstva tohto vitamínu pozorovať vyrážku, únavu alebo nechutenstvo. Objaviť sa môže aj nevoľnosť, bolesti hlavy alebo hnačka.

Súvisiace pojmy: