Přepnout na českou verzi

Bór

Čo je to bór

Bór je biologicky aktívny stopový minerál. V ľudskom tele ovplyvňuje metabolizmus fosforu, horčíka a vápnika. Počas trávenia sa minerál v tele mení na kyselinu boritú a tá sa vstrebáva až z 90%. Stretnúť sa môžete s označením boron.

Akú má bór úlohu v tele

Bór zohráva zásadnú úlohu pri vstrebávaní ďalších minerálov. Je dôležitý pre zdravé kĺby a kosti. Nájdete ho v celom tele, najviac je však v kostiach, kĺboch, v zubnej sklovine a prištítnych telieskach. Bór tiež ovplyvňuje hladinu estrogénu a testosterónu. Štúdie ukazujú, že bór môže hrať úlohu aj vo funkcii mozgu. Ďalej boron zvyšuje silu a svalovú hmotu a je prevenciou osteoporózy.

Kde nájdeme bór

Bór sa prirodzene vyskytuje v listovej zelenine ako je špenát alebo kel. Nájdete ho tiež v obilninách, hrozienkách, sušených slivkách, orechoch alebo necistrusových plodoch. Za zdroj bóru sa považujú aj jablká, sušené fazuľa, zemiaky, mlieko alebo káva. Skvelým zdrojom bóru je aj sója.

Aká je odporúčaná denná dávka

Typický je príjem 1 až 2 mg denne. Odporúčaná denná dávka je pritom 2 až 12 mg na deň. Tento minerál je považovaný za bezpečný pre väčšinu ľudí. Veľké množstvo však môže byť škodlivé. Deti do troch rokov by mali konzumovať maximálne 3 mg denne, deti do ôsmich rokov 6 mg denne, deti do 13 rokov 11 miligramov denne.

Pre koho je boron vhodný

Obľúbený je tento minerál najmä u športovcov, pretože napomáha zotaveniu po cvičení a pôsobí proti bolestiam. Navyše, ako už bolo povedané, pomáha budovať svalovú hmotu. Ďalej bráni vzniku zlomenín a je spájaný s koncentráciou mozgu. Ďalej sa využíva ako prevencia artrózy, osteoporózy, zlej pamäti, starnutia pleti, zníženie koncentrácie, symptómov menopauzy, alergií, kvasinkových infekcií, infekcií očí, žalúdočných a tráviacich parazitov, predmenštruačného syndrómu a oslabenia svalstva.

Ako sa prejavuje nedostatok bóru

Nedostatok bóru v tele má negatívny vplyv na metabolizmus niektorých minerálov ako je napríklad fosfor, horčík, draslík alebo vápnik. Tiež dôjde k zmenám vo vstrebávaní vitamínu D3. Dôsledkom je potom vylučovanie vápnika, zmeny v kostiach a ich krehnutie, nedostatok estrogénu. U detí môže dôjsť k spomaleniu rastu. Negatívny vplyv má nedostatok tohto minerálu aj na pamäť, vedomie, cievny systém, zrak, rovnováhu alebo pokožku. Typickým prejavom nedostatku bóru je artritída kolien alebo bedier. Dôjsť môže k svalovej stuhnutosti, obličkovým kameňom alebo zlyhaniu obličiek.

Ako sa prejavuje nadbytok bóru

Predávkovanie bórom môže byť skutočne nebezpečné. V prípade predávkovania sa minerál začne v tele ukladať a následne môže spôsobiť chronickú otravu. Nadmerná dávka sa prejavuje akútnou otravou. Po predávkovaní sa objaví hnačka, vracanie, bolesti kĺbov, vyčerpanie alebo aj vyrážka.

Ako môžeme doplniť bór 

Bór je bežnou súčasťou doplnkov stravy spoločne s ostatnými minerálmi a vitamínmi. Často je súčasťou komplexu vápnika, vitamínu D a horčíka. Najrýchlejšou formou, ako bór doplniť je však konzumácia bóraxu. Ten je známy aj ako tetraboritan sodný. Užíva sa rozpustený vo vode. Na jeden liter vody stačí jedna čajová lyžička prášku a denne sa užíva len jedna alebo dve lyžičky koncentrátu. Dôležité je ho užívať počas jedla.