Přepnout na českou verzi

Draslík

Čo je to draslík

Draslík, ktorý sa objavuje v každej bunke, patrí medzi elektrolyty. Je to minerál, ktorý pomáha pri niekoľkých telesných funkciách a je tretím najhojnejším minerálom v ľudskom tele. Nevyhnutný je pre správny srdcový rytmus, krvný tlak, trávenie a kontrakcie svalov. Hladinu draslíka v krvi regulujú obličky. Ľudské telo si tento minerál nevie vytvoriť samo a potrebuje ho dopĺňať v strave.

Na čo má vplyv draslík

Okrem spomínaných funkcií tela je draslík dôležitý pre vytváranie zásob cukru v tele a ich premenu na energiu. Vplyv má aj na reguláciu tekutín. Svoju úlohu má tento významný minerál aj v nervovom systéme.

Ako spoznáte nedostatok draslíka

Ak bude vášmu telu chýbať draslík, objaví sa pravdepodobne únava, zmätenosť, ale aj svalové slabosti alebo bolesti hlavy. Objaví sa aj nekvalitný spánok, bolesť kĺbov a zvýšený krvný tlak. V prípade, že budete tieto symptómy prechádzať alebo ich prisudzovať niečomu inému, môže dlhodobejší nedostatok draslíka vyvolať aj paralýzu čriev či kostrových svalov, prípadne poruchu srdcového rytmu. Nízke hladiny tohto minerálu sú bohužiaľ pomerne časté. 

Čo má vplyv na hladinu draslíka

Na nedostatok tohto minerálu v tele môže dôjsť pri veľmi nadmernej konzumácii kávy alebo alkoholických nápojov. Nebezpečné sú však najmä lieky ako diuretiká alebo kortikosteroidy. Problém môže tiež priniesť dlhodobejšie užívanie preháňadiel. Vplyv majú aj hnačky, zvracanie, zvýšené potenie alebo choroby obličiek.

Komu hrozí nedostatok draslíka

Na hladinu draslíka by si mali dať pozor športovci, ktorí trénujú viac ako hodinu denne. Pozornosť tomuto minerálu by mali venovať aj ľudia, ktorí držia nízkokalorickú diétu. Na pozore by potom mali byť ľudia, ktorí holdujú alkoholu a ľudia s neliečeným diabetom. 

Ako spoznáte nadbytok draslíka

Brnenie v končatinách a pocity slabosti sú známkami nadbytku draslíka. Občas sa objavuje aj nevoľnosť, zvracanie a hnačka. Po nejakej dobe môže dôjsť aj k poruchám srdcového rytmu a svalovej paralýze. Pokiaľ budete používať draslík ako doplnok stravy vo veľkých dávkach, môžete si poraniť žalúdok. 

Kde nájdeme draslík

Draslík je v potravinách pomerne rozšírený a tak nie je problém ho dopĺňať v aspoň malých dávkach. 

Potraviny s vysokým obsahom draslíka: 

  • banány,
  • sušené marhule,
  • grapefruity,
  • avokádo,
  • brokolica,
  • zemiaky a batáty,
  • sardinky,
  • hovädzie mäso,
  • biela fazuľa.

  Nápoje s vysokým obsahom draslíka: 

  • pomarančový džús, 
  • čerstvé nefermentované mlieko,
  • kokosová voda,
  • káva, 
  • čierny čaj.

Draslík ako výživový doplnok

Ak zháňate draslík vo forme doplnkov stravy, je dobré sa najskôr orientovať v ponuke. Draslík sa totiž vyskytuje v niekoľkých formách ako je chlorid, citrát, glukonát, fosfát, aspartát a hydrogénuhličitan.

Aká je odporúčaná denná dávka draslíka

Odporúčaná denná dávka draslíka nie je presne určená, závisí totiž na niekoľkých rôznych faktoroch ako je fyzický stav osoby, úroveň denných aktivít a tiež na etnickej príslušnosti. Minimálna prijímaná dávka by však mala byť 3500 mg. U detí môže byť dávka zhruba o gram nižšia. Výnimky, ako už bolo povedané tvoria športovci, ktorí veľké množstvo draslíka stratia spoločne s potom a je dôležité, aby jeho množstvo doplnili späť. V takom prípade je vhodné užívať doplnky stravy. Tie je ideálne konzumovať spoločne s hlavným jedlom. Ak potrebujete viac tabliet denne, je vhodné ich konzumovať oddelene, ale každú priradiť k jedlu.

Súvisiace pojmy: