Přepnout na českou verzi

Fosfor

Čo je to fosfor

Fosfor je minerál, ktorý je spoločne s vápnikom najviac zastúpený v ľudskom tele. Nachádza sa hlavne v kostnom a zubnom tkanive. Je dôležitý aj pre metabolizmus a patrí medzi biogénne prvky. Význam má aj pre udržanie acidobázickej rovnováhy. V dospelom tele tvorí fosfor asi jedno percento z celkovej váhy. Jeho využiteľnosť je spojená s vápnikom. V ľudskom tele plní fosfor niekoľko funkcií ako sú regulačné, aktivačné, katalytické alebo stavebné.

Aké sú pozitívne účinky fosforu

Fosfor buduje silné a zdravé zuby aj pevné kosti. Ďalej podporuje metabolizmus a zdravé funkcie svalov. S tým je spojený aj fakt, že tento minerál znižuje bolesť po fyzickej námahe. Nevyhnutný je však aj pre správnu funkciu nervového systému a mozgu. Fosfor sa podieľa na uchovaní a transporte energie, podporuje činnosť obličiek aj funkciu bunkových membrán. V neposlednom rade udržuje acidobázickú rovnováhu v tele a zaisťuje dôležité funkcie regulačné, aktivačné a katalytické.

Aké sú zdroje fosforu

Prirodzeným zdrojom fosforu sú mlieko, žĺtok, strukoviny a ryby s jedlými kosťami. Teda napríklad sardinky. Nájdete ho aj v mäse a mäsových výrobkoch. Skvelým zdrojom sú vnútornosti ako je pečeň. Fosfor však nájdete aj v niektorých druhoch korenia a dokonca v coca-cole. Dokonca je súčasťou niektorých éčok a tiež je veľmi zastúpený v strave z fastfoodov. Všeobecne je lepšie využiteľný fosfor anorganický, fosfor rastlinného pôvodu je menej využiteľný. Napriek tomu nájdete fosfor aj v rastlinných potravinách ako je kakao, mak, cesnak, cibuľa, koreňová zelenina, sója, tofu alebo hroznové víno

Ako sa prejavuje nadbytok fosforu

Nadbytok tohto minerálu negatívne ovplyvňuje vstrebávanie vápnika. Jeho predávkovanie sa v súčasnej dobe objavuje viac ako nedostatok. Je to preto, že fosfor je v coca-cole a tavených syroch. Obsahuje ho aj fastfoodová strava. Treba však povedať, že nadbytok fosforu je naozaj nebezpečný. Poznáte ho podľa nevoľností, zvracania, hnačiek, nízkeho krvného tlaku alebo podľa zvýšenej teploty. Bohužiaľ má navyše nadbytok fosforu v tele vplyv na vstrebávanie vápnika a železa. Problém je to najmä u malých detí a starších osôb. 

Ako sa prejavuje nedostatok fosforu

Pri nedostatku tohto minerálu v tele sa môžete cítiť slabí a malátni. Pravdepodobne budete tiež rýchlejšie unavení a podráždení. Môžu sa objaviť svalové bolesti. Ďalej medzi symptómy patria poruchy prehĺtania, strata chuti do jedla, zvýšená náchylnosť k infekciám a opuchy nôh. Neskôr môžete pozorovať zoslabnuté kosti, zuby a vlasy. Objaviť sa môže aj osteoporóza. Nedostatok sa najčastejšie objavuje pri acidóze, katabolizme vlastných tkanív alebo ochorení obličiek. Za jeho stratou však môže stáť aj infúzia glukózy. 

Kto trpí nedostatkom fosforu

Nedostatkom tohto minerálu najčastejšie trpia vegáni alebo vegetariáni. Je to z toho dôvodu, že najvýznamnejšími zdrojmi fosforu je mäso, ryby, vajíčka a mliečne výrobky. Nedostatkom však môžu trpieť aj ľudia s poruchou zažívania, alkoholici alebo ľudia z krajín, kde trpia hladom. 

Kedy využívajú fosfor lekári

Fosfor je veľkým pomocníkom pri rednutí kostí a ich demineralizácii. Pomáha však aj pri astme, tuberkulóze, intelektuálnej astenii, spazmofílii, poruchách štítnej žľazy, nedostatočnej srdcovej činnosti alebo pri chorobách nervového systému. Nápomocný je aj v prípade svalovej únavy.