Přepnout na českou verzi

Alkaloid

Čo je to alkaloid

Alkaloid je dusíkatá bázická zlúčenina. Ide o veľmi členitú skupinu. Líšia sa vlastnosti a biologické účinky jednotlivých alkaloidov. V súčasnej dobe poznáme viac ako 10 tisíc alkaloidov. Bežne je alkaloid vnímaný ako jedovatá látka. Biologický účinok jednotlivých alkaloidov sa však líši a často pôsobí ako liečivá alebo stimulanty nervovej sústavy. Alkaloidy sa vyskytujú v ľudskom organizme ako zásaditá soľ karboxylových kyselín.

Väčšina alkaloidov je bez zápachu a bez farby. Ide o pevné látky, ktoré sa pri vyššej teplote rozkladajú. Veľmi malé množstvo alkaloidov je v tekutom stave. Medzi ne patrí nikotín, koniín a sparteín. Tieto látky je možné destilovať a majú špecifický zápach.

Ako delíme alkaloidy

Alkaloidy môžeme deliť na pravé alkaloidy, pseudoalkaloidy a protoalkaloidy. 

Pravé alkaloidy: nikotín, piperín, chinín, morfín, kodeín

Pseudoalkaloidy: alkaloidy kávy, čaju a kakaa, glykoalkaloidy, chnkonín, tomatín

Protoalkaloidy: kapsaicín

Podľa funkcie môžeme alkaloidy deliť na euforiká, analgetiká, anestetiká, psychedelika a hypnotika.

Akú funkciu plnia alkaloidy 

V ľudskom organizme plnia alkaloidy ochrannú funkciu. Ich chuť je horká a vynikajú silnou toxicitou. Niektoré alkaloidy sú silne návykové, nie však všetky. Niektoré druhy alkaloidov sú používané v medicíne a lekárstve. 

Aké sú účinky alkaloidov

Glykoalkaloidy - spôsobujú žalúdočné kŕče, vracanie a bolesti hlavy. 

Kofeín - Pôsobí na organizmus ako stimulant. Dôležité je však dávkovanie, vyššie dávky ako 3 miligramy na kilogram telesnej váhy majú teratogénne a neuroendokrinné účinky. Kofeín pôsobí močopudne. 

Piperín - Pôsobí aj ako stimulant nervovej sústavy. Pôsobí antimikróbne. Je antipyretický, mutagénny, insekticídny a dráždivý. 

Chinin - Inhibuje významné enzýmy a preto je úplne nevhodný pre tehotné ženy a malé deti. 

Aké rastliny obsahujú alkaloidy

Existuje množstvo rastlín s obsahom alkaloidov. Ide o durman obyčajný, kukrumu, opunciu, čierne korenie, kávovník, kajenské korenie, mak, deväťsil lekársky, paradajku, ašvagandu, chili papričky, baklažán, lastovičník, zemedy lekársky alebo napríklad snežienku. 

Alkaloidy ako návykové látky

K skupine alkaloidov patrí aj množstvo látok, ktoré sú návykové. Na prvom mieste je potrebné vymenovať morfín, ktorý sa získava zo šťavy nezrelých makovíc. V zdravotníctve sa používa na tlmenie bolesti, ale je silne návykový. Metyláciou je možné získať kodeín. Ten má vhodnejšie liečebné účinky. V prípade, že dôjde k acetylácii skupín morfínu, vznikne heroín, ktorý je považovaný za jednu z najnebezpečnejších drog. 

Nebezpečný je tiež atropín, ktorý nájdete v plodoch rulíka, durmanu alebo blínu. Taktiež sa používa v lekárstve. A to na tlmenie kŕčov alebo na rozširovanie zreníc. 

Chinin sa používa ako liek proti malárii, dokáže znižovať teploty. Bohužiaľ však ide aj o návykovú látku. 

Medzi extrémne jedovaté alkaloidy patrí šípkový jed známy ako kurare.

Súvisiace pojmy: