Přepnout na českou verzi

Stimulant

Čo je stimulant

Stimulanty sú látky ktoré majú povzbudiť telo i dušu človeka. Hovorí sa im psychoaktívne látky a pôsobia povzbudivo na centrálny nervový systém. Tieto látky zvyšujú pracovnú kapacitu organizmu a umožňujú telu maximálne využitie energetických zásob. Stimulanty ľuďom navodzujú pocit eufórie, nabudzujú a tiež zvyšujú bdelosť alebo sústredenosť. Odďaľujú nástup únavy. 

V športe sa užívajú ich diuretické, metabolické a nootropické účinky. Stimulanty môžu byť zneužívané ako doping a to v silových aj vytrvalostných disciplínach. Niektoré stimulanty majú potenciál na rozvoj závislosti. Delí sa na látky rastlinnej povahy, živočíšnej povahy a látky chemického pôvodu. Niektoré stimulanty sú zo svojej podstaty považované za drogy. 

Aké sú ich účinky

Stimulanciá, ako sa stimulanty tiež označujú, majú širokú škálu účinkov. Typickými účinkami sú zvýšená bdelosť, výdrž, ostražitosť a produktivita. Môže ísť aj o motiváciu a zvýšené nabudenie. Často stimulanty tiež znižujú potrebu jesť a spať. Niektoré dokážu zlepšiť náladu a odstrániť úzkosť. 

Aké sú druhy stimulantov

  • kofeín - celosvetovo najviac rozšírený stimulant
  • guarana - pridáva sa do energetických nápojov
  • matcha - obsahuje teoflín a teaníny, ďalej vitamíny, minerály, antioxidanty a animokyseliny
  • kotvičník zemný - tribulus optimalizuje výkon športovcov a urýchľuje regeneráciu
  • taurín - používa sa na podporu tréningu a je to jedna z najaktívnejších aminokyselín v organizme
  • L-citrulín - významne zvyšuje aeróbnu výkonnosť a vytrvalosť
  • tyrozín - je to motivačný stimulant povzbudzujúci nabudenie, sústredenie a bdelosť
  • inosin - stimulant, ktorý sa používa pred tréningom a je to prírodná zlúčenina

Medzi stimulačné látky však patrí napríklad aj nikotín, kokaín, amfetamíny a ich deriváty alebo extázy. Teda drogy. 

Ako sa používajú

Stimulanty sa používajú hlavne pred športovým výkonom. Zlepšujú totiž významne aktiváciu organizmu a taktiež koncentráciu na výkon. Komplexnejšie produkty obsahujú aj vlastnú energiu na výkon. Najrýchlejšie sa vstrebáva tekutá forma, vhodné sú však aj gély alebo tablety.

Aké sú zakázané stimulanty

Niektoré prírodné stimulanty sú považované za doping. Ideo cathin a Lcathinon (cathedulíny), efedrín (alkaloidy s obsahom fenylalkylamínu, efedrínové alkaloidy), kokaín (tropanové alkaloidy), strychnín (indolové alkaloidy) a tiež kanabinoid THC.

Súvisiace pojmy: