Přepnout na českou verzi

Synefrín

Čo je synefrín

Synefrín je zlúčenina, ktorá sa vyskytuje v oplodí pomarančovníka horkého, ktorý je známy tiež ako zelený pomaranč alebo Citrus autantium. V čínskej medicíne je toto ovocie známe ako zhi shi.  Synefrín sa objavuje aj pod názvom oxedrin, prípadne symphatol.

Je to látka alkaloidnej povahy, ktorá je bezfarebná, kryštalická a rozpustná vo vode. Synefrín môže byť účinný pri znižovaní chuti do jedla.§

Štruktúrou je podobný efedrínu, čo bol obľúbený liek na chudnutie. Používanie efedrínu však bolo v roku 2004 zakázané kvôli závažným vedľajším účinkom. Na rozdiel od efedrínu nemá táto zlúčenina nežiaduce účinky. Synefrín pôsobí v tele selektívne

Ako funguje synefrín

Horký pomaranč pravdepodobne podporuje chudnutie tým, že zvyšuje bazálny metabolizmus a tým stimuluje odbúravanie tukov a potláča chuť do jedla. Ide o stredne silný stimulanty. Funguje na rovnakom princípe ako napríklad kofeín. Pri jeho konzumácii teda dochádza k navýšeniu okamžite využiteľnej energie. Za tento efekt je zodpovedná špecifická stimulácia adrenergných receptorov. Vďaka tomu dochádza k stimulácii tukového metabolizmu prostredníctvom navýšenej termogenézy. 

Aké sú nežiaduce účinky

Niektorí ľudia zaznamenali zvýšenú srdcovú frekvenciu a zvýšený krvný tlak. Objavila sa aj úzkosť. Nie je však celkom jasné, či za týmito vedľajšími príznakmi stojí samotný synefrín alebo išlo o nešťastnú kombináciu s inými stimulantmi. Pri testoch, ktoré boli vykonané aj na ľuďoch, neboli spozorované žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. A to ani na srdcovú činnosť ani na psychiku testovaných osôb. 

Aké je odporúčané dávkovanie

Pri testoch bolo odhalené, že optimálna denná dávka je 10 až 20 miligramov tejto látky. Myslite však na to, že doplnky stravy nemusia obsahovať čistý synefrín a tak je potrebné dávkovanie upraviť podľa pokynov výrobcu.  Vhodné je rozdeliť dennú dávku do dvoch menších. Prvú užívať pred raňajkami a druhú popoludní pred jedlom alebo tréningom. Rozhodne sa neodporúča jeho užívanie pred spaním, pretože stimulačný efekt trvá až šesť hodín.

S čím ho môžeme kombinovať

Ideálna je kombinácia s kofeínom. Pomer medzi synefrínom a kofeínom by mal byť asi 1:10. Denná dávka by teda nemala prekročiť 200 miligramov kofeínu. Ak chcete efekt týchto stimulantov ešte viac zlepšiť, je vhodné pridať kyselinu salicylovú z vŕbovej kôry. 

Pre koho je vhodný

Synefrín  je vhodný pre športovcov a aj pre osoby, ktoré chcú schudnúť. Účinky tejto látky na chudnutie sú pozitívne. Nejde však o žiadnu zázračnú tabletu, po ktorej pôjdu kilá sama dole. Ide o klasický doplnok stravy, ktorý chudnutie iba podporuje. Pre stratu hmotnosti je potrebná aj správna životospráva a dostatok pohybu.

Súvisiace pojmy: