Přepnout na českou verzi

Keto

Čo je to keto

Slovo keto sa používa v spojení s diétou ako keto diéta. Ide o diétu, pri ktorej pečeň využíva uložený tuk na produkciu takzvaných ketónov. Tie naše telo potrebuje, aby malo energiu. Tomuto stavu sa správne hovorí ketóza. Keto diéta je v podstate skratka ketózy. A čo je to teda ketóza? Je to stav, kedy je v tele zvýšená hladina ketónov. Ich produkcia sa zvyšuje v niekoľkých situáciách. Jedným z nich je práve diéta s nízkym obsahom sacharidov. Bežne telo uprednostňuje použitie krvného cukru (glukózy). Počas ketózy však telo získava viac energie z ketónov vyrobených z tuku. Ketóza má podľa vedcov niekoľko zdravotných výhod ako je úbytok hmotnosti, lepšie riadenie hladiny cukru v krvi alebo menej epileptických záchvatov u detí. Keto diéta je však náročná a rozhodne nie je vhodná pre každého.

Ketóza a ketogénna diéta

Do stavu ketózy sa dostanete, ak budete jesť menej ako 50 gramov sacharidov denne, niekedy môže ísť o ešte menšie množstvo, záleží vždy na jednotlivcovi. Nízkeho príjmu sacharidov docielite, ak vo svojej strave vynecháte alebo aspoň výrazne obmedzíte potraviny bohaté na sacharidy. Rozhodne však nejde iba o sladkosti a sladké nápoje. Obmedziť treba aj príjem ovocia, zemiakov, cestovín, ryže, strukoviny alebo rôznych zŕn. Vyhnúť sa treba tiež niektorému koreniu alebo omáčkam, ktoré často obsahujú cukor. Najmä potom kečupu alebo barbecue. Vyradiť z jedálnička je potrebné aj stužené tuky vrátane slnečnicového oleja. Zapovedané sú nízkotučné mliečne výrobky. Piť by ste rozhodne nemali alkohol

Čo môžete jesť pri ketodiéte

Do svojho jedálnička môžete zaradiť zeleninu s nízkym obsahom sacharidov, ale aj tuky a oleje. Žiaduce sú aj orechy. Vhodná je konzumácia rýb a morských plodov, rovnako tak mäsa a proteínov. Ideálne je konzumovať aj mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku. Dopriať si môžete aj ovocie, ale len s nízkym obsahom cukru.

Výhody ketodiéty

Hlavnou výhodou sú bezpochyby rýchle úbytky hmotnosti a minimálny až nulový jo-jo efekt. Hoci sú úbytky váhy rýchle, nemusíte sa báť šoku pre telo, pretože na diétu sa nastupuje pozvoľna. K výraznému pocitu hladu pri tejto diéte nedochádza, pretože využíva sýtiaceho efektu bielkovín.

Aké sú príznaky ketózy

Ketóza má samozrejme svoje príznaky. Tie môžete pochopiteľne pociťovať aj v prípade, že držíte cielenú keto diétu. Ide nielen o stratu váhy a zníženie chuti do jedla. Objaviť sa môže aj zápach z úst, ktorý spôsobuje ketón menom acetón. Ďalej vás môže bolieť hlava, môžete pociťovať nevoľnosti alebo únavu. Práve únave, nevoľnostiam a bolestiam hlavy sa často hovorí keto chrípka.

Aké sú nevýhody ketózy a jej rizika

Ketogénna diéta určite môže poskytnúť určité výhody. Nie je však rozhodne ideálny pre všetkých a môže vyvolať mnoho vedľajších účinkov. Krátkodobé sme si už predstavili. Okrem spomínaných príznakov ketózy však môže dôjsť aj k dehydratácii organizmu alebo k zápche. Tieto príznaky zvyčajne zmiznú do niekoľko dní, maximálne týždňov. Keto diéta je však tiež spojená s rizikom vzniku obličkových kameňov, vysokým cholesterolom av neposlednom rade aj nedostatkom živín.

Pre koho nie je keto diéta vhodná

Vzhľadom na to, že ide o vysoko reštriktívnu diétu, nie je vhodná pre tých, ktorí v minulosti trpeli na poruchy stravovania. Táto diéta sa nehodí ani pre dojčiace matky. Ďalej nie je vhodná pre osoby, ktoré sa často stravujú v spoločnosti, pretože je obmedzujúce a možnosti stravovania v sociálnom prostredí sú často tiež obmedzené.

Rozdiel medzi ketózou a ketoacidózou

Tieto dva pojmy sa často zamieňajú. Zatiaľ čo ketózy je bežnou súčasťou metabolizmu, ketoacidóza je veľmi nebezpečný metabolický stav, ktorý môže byť v prípade, že sa nelieči dokonca smrteľný. Pri ketoacidóze je krvné riečisko zaplavené veľmi vysokými hladinami ketónov a glukózy. To spôsobí kyslosť krvi a to ohrozuje život. Ketoacidóza je spájaná s nekontrolovaným diabetom 1. typu a vyskytnú sa môže aj u osôb s diabetom 2.t typu alebo pri zneužívaní alkoholu.