Přepnout na českou verzi

Nikel

Čo je to nikel

Nikel je stopový prvok a minerál, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu, hoci jeho funkcia v ľudskom tele nie je úplne objasnená. Nikel sa vyskytuje vo vode, v pôde aj vo vzduchu. V prírode sa vyskytuje ako voľný kov spoločne so železom. V priemysle sa využíva na výrobu nerezovej ocele, šperkov alebo napríklad mincí. Nikel je však aj aktivátorom niektorých enzýmov a vyskytuje sa v mnohých z nich.

Ako má nikel funkciu v tele

Nikel sa vyskytuje v enzýmoch, ktoré hrajú dôležitú úlohu v metabolizme vitamínu B12 a kyseliny listovej. Okrem toho má vplyv na metabolizmus bielkovín a glukózy. Nikel je obsiahnutý v RNA a DNA. Je to prvok, ktorý zosilňuje účinky inzulínu a ďalších hormónov. Svoju úlohu zohráva aj v regulácii vápnikových kanálov av metabolizme kostí. Svoju úlohu zohráva aj v krvotvorbe alebo vo svaloch. Biologická účinnosť tohto minerálu je skúmaná aj v súvislosti so sexuálnou aktivitou.

Aké sú zdroje niklu pre telo

Tento stopový prvok najčastejšie prijímame do tela spoločne s vodou. Hlavne ide o vodu, ktorá je z kohútika a zostáva v ňom cez noc. Ďalej sa nikel do tela môže dostať prostredníctvom kuchynského náčinia a vyskytuje sa aj v rastlinných zdrojoch. Obsah niklu v potravinách však nie je pevne daný. O jeho množstve totiž rozhoduje vlhkosť, teplota, znečistenie ovzdušia a kvalita pôdy. Bohaté na nikel sú celozrnné obilniny a strukoviny. Nikel nájdete aj v listovej zelenine, v čokoláde, kakau, orechoch, čučoriedkach alebo v špenáte.

Aká je odporúčaná denná dávka

Odporúčaná denná dávka niklu sa pohybuje medzi 0,1 až 0,7 miligramov. Vyslovený nedostatok zatiaľ nebol zaznamenaný.

Ako sa prejaví nedostatok niklu

Je jasné, že malé množstvo niklu je pre ľudský organizmu dôležitý. Zatiaľ však nebol objavený žiadny prípad, kedy by bola zaznamenaná negatívna odozva ľudského tela na nedostatok tohto minerálu. Je však dokázané, že nedostatok niklu v tele sa dokáže prejaviť nepriamo, a to nedostatočným vstrebávaním železa.

Ako sa prejaví prebytok niklu

Kým nedostatok tejto látky zatiaľ nespôsobil žiadne problémy, nadbytok môže spôsobiť zdravotné nepríjemnosti. Pri vedľajších účinkoch pri nadbytku niklu v tele sa môže objaviť hnačka, kožné ochorenie alebo bolesti brucha. Pri veľkých dávkach potom môže tento minerál pôsobiť teratogénne. To znamená, že jeho veľké množstvo v tele môže podporovať vznik rakoviny. Nebezpečenstvo je však pre bežného človeka naozaj mizivé. Oveľa častejšie sa objavuje alergia na nikel, ktorá sa môže prejaviť aj vznikom ekzému. Často sa ako reakcia na nikel objaví začervenanie pokožky alebo vyrážka. Dôjsť však môže aj k chronickej bronchitíde alebo zníženiu funkcie pľúc. To však hrozí len v prípade, že by človek požil 100 000-krát väčšie množstvo niklu ako je v pitnej vode.

Nikel je skoro všade

Pre silných alergikov môže byť prítomnosť niklu naozaj problém. Nájdete ho všade. Je nielen vo vode av pôde, ale aj na opaskoch, v rámoch okuliarov, v bižutérii, v minciach, v príboroch alebo potravinách. A silný alergik môže mať problém s mnohými potravinami. Obmedzenie jedálnička pre človeka, ktorý má silnú alergiu na nikel je tristný. Má totálny zákaz zeleného a čierneho čaju, čokolády, kakaa, cibule, paradajok, kukurice, hrášku, zemiakov, špenátu, fazule, špargle, húb, hrušiek a obmedziť by mal pečivo. V žiadnom prípade taký človek nesmie konzumovať nápoje alebo jedlá z plechoviek. Obmedzenie môže pre takého človeka nastať aj pri sprchovaní, pretože vo vodovode je nikel.