Přepnout na českou verzi

Leptínová rezistencia

Čo je to leptínová rezistencia

Leptínová rezistencia je nízka citlivosť mozgu voči pôsobeniu leptínu. Často ide o problém, ktorý majú ľudia s nadváhou. V takom prípade mozog informácie o veľkom množstve leptínu ignoruje a človek má potom neustály pocit hladu. Preto sa začne prejedať a priberá. Inými slovami rezistencie na leptín je zlyhanie odpovede mozgu na leptín. V dôsledku máte väčšiu chuť do jedla a nie ste schopní zvýšiť energetický výdaj. 

Leptínová rezistencia je receptorové ochorenie, ktoré môže postihnúť akýkoľvek fyziologický systém fungujúci cez receptory. Dlhodobým mätením signálnej dráhy, teda dráždením receptorov leptínom dôjde k znecitliveniu. Neskôr sa dokonca zanorí do vnútra bunkovej membrány a počet aktívnych receptorov sa zníži. Preto potom nie je telo schopné správne reagovať na leptín. 

Na molekulárnej úrovni dochádza k tomu, že receptory nie sú na leptín citlivé. Po jeho väzbe sa nedokáže spustiť séria dejov a telo nedostane informáciu, že by malo prestať jesť. Príjem stravy sa potom stáva nekontrolovateľným. Príjem potom prevažuje nad výdajom a energetická rovnováha je narušená. 

Ako riešiť leptínovú rezistenciu

Ideálne je riešiť ju zdravou stravou, spánkom a pohybom. 

Spánok - V spánku hladina leptínu prirodzene stúpa av prípade prerušenia spánku hladina opäť klesne. Spánok pod šesť hodín zvyšuje chuť do jedla a túžbu po jednoduchých cukroch. Dbajte teda na to, aby ste spali aspoň sedem až osem hodín. Spánok by mal byť pokojný a neprerušovaný. Pred spaním sa preto vyvarujte pozerania na televíziu alebo do mobilného zariadenia. To môže váš spánok narúšať. Vhodné je pred spaním tráviť čas v temnej miestnosti s knihou v ruke. Ideálne je uvariť si bylinkový čaj. 

Strava - Dôležité je aj jedlo. Nepomôžu vám však drastické diéty. Tými maximálne docielite známy jo-jo efekt. Vhodné je obmedziť čas, kedy jete. Robte si dlhšie pauzy medzi jedlami a hlavne obmedzte jednoduché sacharidy v strave. To znamená, že by ste mali jesť čo najmenej spracovaných potravín. Myslite na to, že je dôležité prijímať veľké množstvo bielkovín, vlákniny a taktiež tuky. Strava by mala byť vyvážená. Nebojte sa konzumovať mäso, orechy, semienka a samozrejme zeleninu.


Pohyb - Bez pohybu a budovania svalovej hmoty nezmôžete nič. Pokiaľ ste doteraz nič nerobili, začnite pozvoľna pravidelnou svižnou chôdzou. Potom môžete postupne pridávať aj ďalšie športy alebo cvičenia.