Přepnout na českou verzi

Serotonín

Čo je to serotonín

Serotonín je jeden z hormónov, ktorý sa ľudovo označuje ako hormón šťastia. Serotonín je označovaný aj ako 5-hydroxytryptamín. Je to chemická látka nachádzajúca sa hlavne v enterochromafínnych bunkách tráviacej trubice a tiež v krvných doštičkách. V malom množstve tento hormón nájdete aj v mozgu. Serotonín je odvodený od aminokyseliny tryptofánu a radí sa medzi biogénne amíny. Serotonín vysiela signály medzi nervovými bunkami.

Čo robí serotonín

Ovplyvňuje každú časť ľudského tela od emócií po motorické zručnosti. Je považovaný za prirodzený stabilizátor nálady. Pomáha pri spánku, jedle a trávení. Okrem iného serotonín pomáha znížiť depresiu, hojiť rany, stimulovať nevoľnosť, udržiavať zdravie kostí a regulovať úzkosť.

Serotonín pomáha kontrolovať pohyb čriev aj ich funkciu. Predpokladá sa, že reguluje úzkosť, šťastie a náladu. Tento hormón je tiež jedným z dôvodov nevoľností. Serotonín totiž stúpa pri hnačke, aby sa rýchlo vytlačilo všetko škodlivé. Táto chemická látka je zodpovedná aj za stimuláciu častí mozgu. Krvné doštičky uvoľňujú serotonín a ten pomáha hojiť rany. Svoju úlohu zohráva aj v zdraví kostí a nízke hladiny tohto hormónu sú spojené so zvýšeným libidom.

Aký má vplyv na duševné zdravie

Serotonín pomáha prirodzene regulovať naše nálady. Ak sú hladiny hormónu šťastia normálne, potom sme šťastnejší, sústredenejší, pokojnejší, emocionálne stabilnejší a menej úzkostný. 

Aká je normálna hladina serotonínu

Bežné rozmedzie by sa malo pohybovať okolo 101 až 283 nanogramov na mililiter krvi. Vysoké hladiny serotonínu môžu byť známkou karcinoidného syndrómu. TO zahŕňa skupinu príznakov, ktoré súvisia s nádormi. 

Ako vyzerá nedostatok serotonínu

Nedostatok serotonínu je komplexný stav, pre ktorý neexistujú žiadne diagnostické kritériá ani jasné testy. Nízke hladiny hormónu šťastia v mozgu môžu spôsobovať problémy so spaním, úzkosť a dokonca depresie. Medzi ďalšie príznaky nedostatku serotonínu patrí agresia, impulzívne správanie alebo demencia.  

Aké sú následky nedostatku serotonínu

Vzhľadom k tomu, že serotonín má vplyv na metabolizmus, spánok, zrážanie krvi, trávenie, funkciu pečene, imunitného systému, rovnováhu telesného cukru a ďalšie telesné procesy je tiež spájaný s mnohými fyzickými stavmi ako sú: 

  • cukrovka,
  • obezita,
  • únava,
  • kardiovaskulárne ochorenie,
  • gastrointestinálne problémy
  • osteoporóza

Čo spôsobuje nedostatok serotonínu

Niektoré výskumy ukazujú, že transport serotonínu v tele môžu negatívne ovplyvniť stresory v ranom veku. Iný výskum zase ukazuje, že mikróby v črevách pomáhajú produkovať serotoníny a táto produkcia môže byť narušená, pokiaľ je mikróbiom narušený chorobou, stravou, stresom alebo inými príčinami. Pre jasné vysvetlenie je však potrebné vykonať ešte ďalšie výskumy.

Súvisiace pojmy: