Přepnout na českou verzi

Adrenalín

Čo je to adrenalín

Adrenalín je hormón a tiež neuromediátor. Produkuje ho dreň nadobličiek a vyskytuje sa aj v niektorých častiach centrálneho nervového systému. Môžete sa stretnúť aj s označením epinefrín alebo hormón strachu či úteku. Adrenalín je nepostrádateľný pri stresových reakciách nášho organizmu. Všeobecne má adrenalín pozitívny vplyv na psychiku. Adrenalín používajú aj lekári, a to pri resuscitácii. 

Ako v tele pôsobí adrenalín

Adrenalín má vplyv na niekoľko orgánov ľudského tela. Vďaka adrenalínu pracuje srdce intenzívnejšie a tiež rýchlejšie. Vplyvom adrenalínu sa zužujú periférne cievy a krvný obeh sa sústreďuje v dôležitých orgánoch ako sú pľúca, srdce a mozog. Adrenalín tiež zlepšuje ventiláciu pľúc, dokáže rozšíriť zrenice a jeho vplyvom sa tiež viac potíme. Vďaka tomu, že vplyvom adrenalínu dostávame do krvi väčšie množstvo glukózy, sme tiež posilnení k väčšiemu výkonu. 

Ako vedome znížiť hladinu adrenalínu

Hladinu tohto hormónu môžete znížiť vďaka dychovým cvičeniam. Dôležité je nadýchnuť sa dlho nosom a vydýchnuť ústami. Ideálne je, ak budete dýchať takzvane do brucha. Svoju úlohu zohráva aj spánok. Ten vám totiž pomôže od úzkostí a navyše dopomôže k minimálnemu kolísaniu hladiny adrenalínu v tele. Vhodné je tiež urobiť zmeny vo svojej strave. Na zníženie hladiny adrenalínu je ideálne vynechať sladké a všeobecne všetky potraviny s obsahom cukru.

Ako bezpečne zvýšiť hladinu adrenalínu

Zvýšenie adrenalínu v tele môže byť užitočné v prípade, že potrebujete dodať ďalšiu energiu na cvičenie, prípadne potrebujete napríklad zvládnuť nejakú skúšku. Pomôcť môže cvičenie, kedy budete používať niekoľko svalov súčasne a intenzitu cvičenia budete meniť v krátkych časových intervaloch. Vhodná je jazda na bicykli alebo spinning. Pomôcť môže tiež švihadlo alebo šprint. Rovnako ako pri znižovaní môže pomôcť strava. Hladinu adrenalínu zvýšia napríklad vhodne zvolené raňajky. Tá by mala obsahovať ovocie a orechy. Vhodné sú najmä potraviny bohaté na vítamíny A, vitamíny B, a vitamín C. Skvelým spôsobom ako zvýšiť adrenalín je aj konzumácia čajov, a to ideálne zo sladkého drievka alebo kustovnice. Pomôcť môže tiež nejaký šok v podobe adrenalínového zážitku. 

Aké sú hladiny adrenalínu v tele

V prípade, že je človek v pokoji, je hladina adrenalínu v krvi obvykle okolo 10 nanogramov na liter. Pokiaľ sa však dostanete do stresu, môže sa jeho hladina zvýšiť až na 500 nanogramov na liter. Pri športovom výkone potom býva hladina zhruba na 50 nanogramoch na liter krvi.

Súvisiace pojmy: