Přepnout na českou verzi

Testosterón

Čo je to testosterón

Testosterón je steroidný hormón zo skupiny androgénov. Vyskytuje sa u ľudí aj zvierat. U mužov ho tvoria hlavne semenníky, ženské vaječníky produkujú testosterón tiež, ale v oveľa menšom množstve. Jeho produkcia sa výrazne zvyšuje okolo puberty a klesá po tridsiatke. Veľmi často je spájaný so sexuálnou túžbou a zohráva zásadnú úlohu pri produkcii spermií. Okrem toho však testosterón ovplyvňuje kostnú a svalovú hmotu, tvorbu červených krviniek alebo spôsob ukladania tuku v tele mužov. Hladina testosterónu môže mať tiež vplyv na náladu. 

Ako sa prejavuje nízka hladina testosterónu

Nízke hladiny testosterónu môžu vyvolať najrôznejšie príznaky ako je znížená energia, priberanie na váhe, pocity depresie, náladovosť, znížená chuť na sex, nízke sebavedomie, menej ochlpenia, tenšie kosti . Ako už bolo povedané, produkcia testosterónu prirodzene klesá, keď muž starne. Pokles hladiny hormónov však môžu spôsobiť aj ďalšie faktory. Negatívne môžu produkciu testosterónu ovplyvniť napríklad poranenie semenníkov a liečba rakoviny. 

Produkciu môže znížiť aj stres alebo chronické zdravotné stavy, ako sú choroby obličiek, cirhóza pečene, alkoholizmus alebo AIDS. 

V prípade žien hladiny testosterónu neustále klesajú. Nízke hladiny testosterónu u žien môžu vyvolať nízke libido, zlé sústredenie, depresie a zníženú pevnosť kostí. V prípade žien môžu byť nízke hladiny spôsobené odstránením vaječníkov alebo ochorením nadobličiek, hypotalamu či hypofýzy.

Ako sa prejavuje vysoká hladina testosterónu

Mierne zvýšená hladina môže u mužov vyvolať len málo príznakov. Pokiaľ ide o chlapcov, môže sa začať skôr prejavovať puberta. V prípade žien sa môžu pri vysokej hladine vyvinúť mužské rysy. Ak sú hladiny abnormálne vysoké, môže ísť o dôsledok poruchy nadobličiek alebo rakoviny semenníkov u mužov. Vysoké hladiny sa však môžu objaviť aj pri vrodenej adrenálnej hyperplázii. 

Ako otestovať testosterón

Hladinu testosterónu môžete rozpoznať pomocou krvného testu. Normálna hladina sa u mužov pohybuje medzi 280 a 1100 nanogramami na deciliter au žien medzi 15 a 70 nanogramami na deciliter. Rozsahy sa však v laboratóriách môžu líšiť, vždy je teda nutné výsledky konzultovať s lekárom. U mužov môžu lekári pri výsledkoch pod 300 ng/dl vykonať ďalšie vyšetrenia. Tá by mala určiť príčinu nízkeho testosterónu. 

Ako podporiť hladinu testosterónu 


Dôležitý je dostatočný spánok, ktorý by mal byť okolo ôsmich hodín denne. Ďalej je nutné telu dodávať vitamíny a minerály. Mikroživiny je vhodné získavať hlavne z ovocia a zeleniny. Prípadne staviť na doplnky stravy. Doplňovať je nutné najmä zinok, horčík, vitamín D, selén. Svoju úlohu zohráva aj pitný režim a prebytočná váha. Pochopiteľne je vhodné sa tiež čo najviac vyhýbať stresovým situáciám, v prípade cvičenia v posilňovni sa zamerať na ťažké cviky. Riešením je aj viac sexu.

Súvisiace pojmy: