Přepnout na českou verzi

Tribulus

Čo je to tribulus

Kotvičník zemný inak nazývaný Tribulus Terrestris je bylina. Kotvičník zemný je malá listnatá rastlina, ktorá je známa aj ako kozia hlava, caltrop punkčná réva alebo Gokshura. Vďaka svojim účinkom patrí medzi najobľúbenejšie bylinky na svete. Rastie na mnohých miestach, Napríklad v Európe, Ázii, Afrike a na Strednom východe. Koreň aj plody tejto rastliny sa používajú v tradičnej čínskej medicíne a tiež v indickej ajurvédskej medicíne. V dnešnej dobe je táto bylina tiež používaná ako zdravotný doplnok a hovorí sa o ňom práve ako o tribuluse.

Ako kotvičník pôsobí v tele

Táto bylina obsahuje chemickú zlúčeninu protodioscín. Ten patrí do skupiny saponínov. U mužov táto chemická zlúčenina podporuje navyšovanie mužských pohlavných hormónov a u žien zase tých ženských.

Aké sú účinky tribulusu

  • pomáha pri problémoch s prostatou
  • podporuje rast svalov a navyše ich regeneruje
  • zvyšuje výdrž
  • má pozitívny vplyv na imunitu
  • zvyšuje libido a podporuje potenciu
  • udržuje zdravie močových ciest
  • bojuje proti opuchom

Predbežné dôkazy z výskumov tiež ukázali, že kotvičník môže zlepšiť kontrolu krvného cukru a cholesterolu u ľudí trpiacich cukrovkou. V súčasnej dobe sú však v tomto smere výskumy na ľuďoch veľmi obmedzené. Gokshura má aj antioxidačné vlastnosti a pomáha znížiť príznaky menopauzy. Podľa niektorých výskumov môže tiež poskytnúť úľavu od bolesti a tiež pomáha liečiť obličkové kamene.

Aký má vplyv na športový výkon

Tribulus sa konzumuje aj na zlepšenie výkonu pri cvičení a regenerácii svalovej hmoty. Výživový doplnok znižuje poškodenie svalov a podporuje výkon anaeróbneho cvičenia v priebehu veľmi intenzívneho tréningu. 

 

Často sa diskutuje o tom, či je tribulus steroid. Hoci obsahuje steroidné zlúčeniny, neovplyvňuje hladinu v krvi natoľko, aby bol preukázateľný v testoch na zvyšovanie výkonu. 

Aké sú vedľajšie účinky

Tribulus je bezpečný doplnok stravy, ktorý má len minimum vedľajších účinkov. V zriedkavých prípadoch môže gokshura spôsobiť bolesti žalúdka, kŕče v bruchu alebo vracanie. Niektorí ľudia sa po užívaní môžu cítiť slabí alebo neistí. Objaviť sa môžu aj problémy so spánkom.

Ako dávkovať tribulus

Najideálnejšie je konzumovať ho medzi jedlami na lačno. V prípade, že ho chcete konzumovať pred športovým tréningom je vhodné to urobiť buď pred desiatou alebo naozaj tesne pred športovým výkonom. Užívať ho možno až dvakrát denne. Trvá asi hodinu kým začne pracovať. Výsledok sa ukáže pri pravidelnom užívaní medzi jedlami. 

Aké je odporúčané dávkovanie

Tribulus sa predáva vo forme kapsúl, tabliet alebo prášku. Neexistuje žiadne odporúčané dávkovanie pre túto bylinu. Vhodné je však vždy dodržiavať inštrukcie, ktoré sú na príbalovom letáku. Než začnete užívať doplnok stravy, je ideálne sa o tom porozprávať so svojím lekárom. Najmä v prípade, že máte nejaké zdravotné problémy alebo užívate nejaké lieky. 

Aká časť kotvičníka sa používa na výrobu tribulusu

Tribulus sa obvykle vyrába z kvetov a plodov kotvičníka. Niektoré doplnky stravy však obsahujú aj časti koreňa. Samotnú rastlinu nie je vhodné konzumovať, pretože obsahuje tŕne.

Súvisiace pojmy: