Přepnout na českou verzi

Tráviace enzýmy

Čo to sú tráviace enzýmy

Sú to biologicky aktívne látky, produkované žľazami tráviacej sústavy, dôležité pre ľudské trávenie. Tieto molekuly bielkovín  pracujú ako organické katalyzátory, ktoré urýchľujú chemické reakcie pri štiepení potravy na zložky, ktoré telo dokáže vstrebať.  V súčasnej dobe rozlišujeme tisíce druhov enzýmov. Väčšina z nich však môže byť zaradená do niektorej kategórie ako sú proteázy, lipázy, nukleázy, sacharázy, amylázy, maltázy atď.

Delí sa podľa živín, ktoré pomáhajú tráviť:

Amyláza

  • V tele štiepia sacharidy a škrob na cukry. 
  • Ľudské telo vytvára amylázu v pankrease, tenkom čreve a slinných žľazách. Trávenie sacharidov, presnejšie škrobu, začína už v ústnej dutine vďaka typu amylázy zvanej ptyalin, ktorá sa tvorí v slinných žľazách. 
  • Jedlo sa pri konzumácii mieša so slinami, a vďaka tomu začína svoju prácu.

Proteáza

  • Je skupina enzýmov, ktoré v tele urýchľujú chemické reakcie spojené s trávením bielkovín a produkujú sa v pankrease, žalúdku a tenkom čreve. Okrem trávenia bielkovín a ich štiepenia na aminokyseliny je proteáza dôležitá aj pri ďalších procesoch.

Lipáza

  • Pomáha štiepiť tuky (triglyceridy) na glycerol a mastné kyseliny.
  • V tele sa tvorí v pankrease a tenkom čreve.

Nukleáza

  • Enzým, ktorý hydrolyzuje väzbu nukleových kyselín. Delí sa ešte na endonukleázy a exonukleázy. 

Sacharáza

  • Tento enzým vzniká v erytrocytoch tenkého čreva. 
  • Štiepi disacharid sacharózu na fruktózu a glukózu.

Maltáza

  • Enzým, ktorý štiepi disacharid maltózu na dve molekuly glukózy. Glukóza môže byť potom vstrebaná a využitá ako energia. 
  • Vzniká v erytrocytoch tenkého čreva. 

Kde vznikajú enzýmy

V tele vznikajú na niekoľkých rôznych miestach. K rozkladu prvých molekúl dochádza už v ústach. Tráviace enzýmy potom produkuje aj pankreas, žalúdok aj tenké črevo. Nie je to tak, že by všetky enzýmy boli vo všetkých orgánoch. V každej časti tela pôsobia iné enzýmy. 

Aké sú zdroje tráviacich enzýmov

Tráviace enzýmy nájdeme v mnohých potravinách. Práve enzýmy totiž uľahčujú trávenie jednotlivých potravín. Enzýmy sú napríklad v ananáse. Ananás obsahuje enzým bromelaín, ktorý pomáha s trávením bielkovín. Z toho dôvodu sa dáva napríklad na pizzu. Existujú však aj ďalšie potraviny s enzýmami. 

Med - Okrem ďalších telu prospešných látok obsahuje aj enzýmy, ktoré pomáhajú ľudskému telu s trávením. Je však dôležité, aby konzumovaný med pri výrobe neprešiel tepelnou úpravou. Tepelná úprava totiž aktivitu enzýmov naruší. 

Ovocie - Väčšina druhov ovocia obsahuje tráviace enzýmy. Veľa ich nájdete v banánoch, kivi, ananáse, papáje alebo v obľúbenom avokáde. 

Kyslé výrobky - Kyslá kapusta a ďalšie podobné výrobky sú tiež plné enzýmov, ktoré telu pomáhajú s trávením. < /p>

Kefír - Látky, ktoré podporujú trávenie sú pochopiteľne aj v kefíre. Ide najmä o laktázu. 

Zázvor - Tento aromatický koreň, ktorý je obľúbený hlavne na prípravu čaju alebo do pokrmov, môže urýchliť trávenie. Obsahuje totiž zingibain. 

Aké sú funkcie tráviacich enzýmov

Enzýmy sú nápomocné pri transporte molekúl, pri trávení potravy a vstrebávaní živín. Ich hlavnou funkciou je štiepenie živín, ktoré potom môžu byť vstrebané do krvného obehu. Každý enzým má svoju úlohu, ktorú plní. 

Môže sa stať, že organizmus neprodukuje dostatočné množstvo enzýmov. Vplyv na to má stres, zlé stravovanie, alkohol, cigarety, ale aj vek.

Čo sa stane, keď nefungujú

Ak má telo nedostatok tráviacich enzýmov, môže dôjsť k zlému tráveniu i zhoršenému vstrebávaniu živín. Dokonca sa v tele môžu premnožiť nežiaduce baktérie, ktoré produkujú toxíny. Tie pochopiteľne škodia ľudskému zdraviu. Pokiaľ navyše v črevách zostanú väčšie kusy nenatrávenej potravy, môžu spôsobiť zápaly a tie môžu vyvrcholiť syndrómom priepustného čreva. To je ochorenie inak nazývané hyperpermeabilita. Nastáva, keď zápalové látky a toxíny presakujú črevnými stenami do krvi.