Přepnout na českou verzi

Kremík

Čo je to kremík

Kremík je jeden z menej známych minerálov, ktorý je však pre správne fungovanie ľudského organizmu nenahraditeľný. Hoci nie je kremík nijako známy, že to 3. najviac zastúpený stopový prvok v organizme hneď po zinku a železe.

Aký má kremík význam pre ľudské telo

Kremík je súčasťou mnohých enzýmov a podieľa sa na tvorbe spojivového tkaniva. Svoju úlohu zohráva aj pri kalcifikácii. Vápnik sa totiž viaže na vitamín C, ale v tomto procese hrá dôležitú úlohu kremík. Bez neho by totiž daný proces nebol možný. Ďalej je kremík veľmi dôležitý pri obnove a výstavbe kolagénových a elastínových vlákien. Kremík je dôležitý aj pre kožu, hrá úlohu v kvalite nechtov a vlasov. Ďalej znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Kremík je tiež vhodným doplnkom liečby kožných chorôb, niektorých ochorení močových ciest, hemoroidov a osteoporózy. Priaznivý vplyv môže mať aj na srdce a krvný obeh. Obsah kremíka v ľudskom tele s vekom postupne klesá. Na vine je týmus, ktorý postupne nahrádza tukové tkanivo. Zaujímavosťou iste je, že v tele je kremík len v zdravých tkanivách. Pri poškodení tkaniva sa jeho obsah zníži a zhorší sa tak funkcia tkaniva. To je tiež dôvod, prečo sa objavuje nízka hladina kremíka v prípade nádorov.

Ako je to s odporúčanými dávkami

Odporúčaná denná dávka nie je stanovená. Existujú však odhady, ktoré hovoria, že v strave denne prijímame asi 10 až 30 miligramov kremíka. Odborníci si potom myslia, že by sme mali prijímať 20 až 40 miligramov tejto látky. Na príjem kremíka by sa mali zamerať predovšetkým stašie osoby, u ktorých obsah kremíka prirodzene klesá. Problémy pritom mávajú častejšie ženy.

Ako sa prejaví nedostatok kremíka

Ľudské telo nepotrebuje nijako veľké množstvo tohto stopového prvku, ale v organizme bt skrátka musí. Odporúčaná denná dávka je 20 až 40 miligramov. Pokiaľ ho v tele nebude dostatok prejaví sa to lámavosťou vlasov a nechtov. Zhorší sa aj kvalita kože. Dochádzať môže k väčšej lámavosti kostí a urýchľuje sa proces aterosklerózy tepien. Prejavom nedostatku kremíka v tele je aj nechutenstvo, zmena nálady a únava. Ľudia s nedostatok tohto minerálu v tele sú tiež precitlivení na chlad. Dôjsť môže k poruche tvorby kolagénu alebo poklesu plodnosti. Pozorovať možno aj rýchlejší vznik vrások.

Ako sa prejaví nadbytok

Ak budete prijímať tento minerál iba z potravy, nehrozí, že by došlo k predávkovaniu. S jeho filtráciou si totiž poradia obličky a z tela je vylučované spoločne s močom. K predávkovaniu však samozrejme môže dôjsť v prípade, že užívate doplnky stravy s kremíkom. V prípade nadužívania hrozí riziko vzniku obličkových kameňov. Je dobré vedieť, že bezpečná hranica príjmu tohto minerálu bola stanovená na 12 miligramov na kilogram telesnej hmotnosti. Pokiaľ teda osoba váži 50 kilogramov je bezpečný príjem 600 miligramov. To je dvadsaťnásobok pravdepodobného denného príjmu.

Aké sú prírodné zdroje kremíka

Dennú potrebu kremíka skvele pokryjú úplne bežné potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu. Ide teda okrem iného o ovsené vločky, otruby, čierny chlieb, mäso a samozrejme ovocie a zeleninu. Kremík však nájdete aj v ryži, krevetách, fazuľach alebo pitnej vode. Kremík obsahuje okrem iného smotanka lekárska, praslička roľná alebo žihľava. Ďalej ho nájdete v egreše či koreňovej zelenine. Kremík je tiež v lapachu, ktorý sa dá konzumovať napríklad ako čaj.

Kto by sa mal kremíka vyhnúť

Ak vám lekári preukázali precitlivenosť na tento minerál, radšej sa jeho prírodným zdrojom skôr vyhýbajte. Rovnako si na kremík dajte pozor v prípade, že trpíte vážnou poruchou činnosti obličiek.

Pre koho sú vhodné doplnky stravy s kremíkom

Ak na svojom tele pozorujete nedostatky kremíka. Teda máte zlú kvalitu vlasov a lámu sa vám nechty, môžete vyskúšať niektorý preparát. Vhodné je však poradiť sa o užívaní najskôr s lekárom alebo aspoň svoje rozhodnutie konzultovať s lekárnikom.