Přepnout na českou verzi

Estrogén

Čo je to estrogén

Estrogén je hlavný ženský hormón, ktorý majú v tele aj muži, ale v oveľa menšej miere. Estrogén patrí do skupiny steroidov a má tri základné základné druhy - estradiol, estriol a estrón. Pritom každý z nich má svoju špecifickú funkciu v inom období. Hladina estrogénu stúpa najviac v puberte a postupom času jeho produkcia klesá.

Estradiol - Ide o najsilnejší hormón zo skupiny estrogénov. Jeho hladina je najvyššia u žien v reprodukčnom veku. Estradiol je zodpovedný za rast pŕs a ženských reprodukčných orgánov. Produkuje ho žlté teliesko. Činnosť estradiolu je najintenzívnejšia počas menštruácie a jeho vplyvom vzniká ovulácia. V období tehotenstva tento hormón zaisťuje správne fungovanie krvného obehu plodu.
Estriol - Tento hormón hrá dôležitú úlohu hlavne v tehotenstve. Hladina estriolu je totiž dôležitá pri meraní hodnôt, ktoré ukazujú na vývojové chyby bábätka. Ak by mala nastávajúca mamička nízke hladiny estriolu, môžu vzniknúť vývojové chyby plodu.

Estrón - Hormón, ktorý plní svoju funkciu v období menopauzy, keď už vaječníky nie sú aktívne a hladina estragónu prudko klesá. Estrón produkujú nadobličky a podkožné tukové mazivo. 

Kde vzniká estrogén

Estrogén sa tvorí najmä vo vaječníkoch, placente a žltom teliesku. Nejaké množstvo však vzniká aj v nadobličkách, prsiach, pečeni a tukovom tkanive. Estrogén je možné navyše prijímať v potrave, potravinových doplnkoch a liekoch. 

Aké funkcie má estrogén

Okrem už spomínaných funkcií jednotlivých druhov hormónov v ženskom tele, má tento hormón vplyv aj na rýchlosť metabolizmu a spaľovanie tukov. Spoločne s rastovým hormónom aj estrogén spôsobuje rýchlejší rast, a to najmä v období puberty. Estrogén tiež pomáha kontrolovať hladinu cholesterolu v krvi av neposlednom rade taktiež podporuje zdravie kostí. 

Ako nastane v tele nízka hladina estrogénu

Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo je v tele nízka hladina tohto hormónu. Jedným z nich je ochorenie, ktorému sa hovorí syndróm polycystických vaječníkov, kedy môže dôjsť nielen k poklesu estrogénu, ale aj k výkyvom medzi ním a progesterónom. Hladina estrogénu klesá aj po pôrode av období laktácie. Ide o hormonálnu zmenu, ktorá pomáha stimulovať produkciu mlieka a zároveň zabraňuje ovulácii. Hladina ženského hormónu môže klesnúť aj po odstránení vaječníkov. Ďalším dôvodom môže byť anorexia, nadmerná telesná aktivita, chronické ochorenie obličiek, problémy s hypofýzou alebo poruchy štítnej žľazy. 

Ako telo reaguje na pokles estrogénu

Telo pochopiteľne na zníženie hladiny estrogénu reaguje. Nízke hladiny ženského hormónu sa môžu prejaviť: 

  • stratou chuti na sex,
  • návaly tepla,
  • nesústredenosťou,
  • migrénami,
  • bolesťou chrbta,
  • rednutím kostí,
  • zmenou menštruačného cyklu,
  • suchou pokožkou,
  • problémy s počatím.

Ako je možné estrogén doplniť

Ak máte v tele nedostatok estrogénu, nemusíte zúfať. Je možné ho doplniť pomocou fytoestrogénov. Sú to rastlinné látky, ktoré obsahuje napríklad anjelica lekárska alebo ďatelina lúčna. Estrogén obsahujú aj niektoré potraviny ako napríklad sójové výrobky, celozrnné obilniny, zemiaky, strukoviny, ovocie, cesnak, datle aníz, fenikel, cícer a ľanové, sezamové alebo tekvicové semienka. 

Ak chcete tvorbu estrogénu v tele len podporiť, potom konzumujte potraviny s vysokým obsahom selénu ako sú fazuľa, vajcia alebo morské ryby. 

Súvisiace pojmy: