Přepnout na českou verzi

HMB

Čo je HMB

HMB je skratka beta-hydroxy-beta-metylbutyrátu. V ľudskom tele sa táto látka tvorí z aminokyseliny leucínu, ktorý je známy ako doplnok stravy. HMB je zodpovedný za niektoré priaznivé účinky bielkovín a leucínu v strave. Táto látka môže byť veľmi dôležitá pre zníženie odbúravania svalových bielkovín. HMB telo produkuje prirodzene a môže sa tiež užívať ako výživový doplnok, ktorý je prínosný pre svaly. 

Kedy bolo HMB objavené

K objavu tejto látky došlo v 80. rokoch. Používala sa ako stimulačný prostriedok pre rast hospodárskych zvierat. V tej dobe sa pochopiteľne ešte neuvažovalo o tom, že by ho ľudia konzumovali ako výživový doplnok. Ako suplement sa začal objavovať o desaťročia neskôr. 

Aké má HMB benefity

HMB zvyšuje bielkovinú syntézu a tiež znižuje štiepenie proteínov. Kombinácia anti-katabolického a anabolického účinku spôsobí, že budete vaše svaly aj silu budovať oveľa efektívnejšie. HMB navyše podľa výskumov dokáže zvýšiť silu aj bez tréningu. HMB sa používa aj na regeneráciu po tréningu. Môže pomôcť od bolesti a skrátiť dobu potrebnú na regeneráciu. Tým umožní tento doplnok stravy častejšie tréningy. Najväčšou prednosťou je však schopnosť vytvorenia pozitívnej svalovej bilancie.

  • skvelý pre časté tréningy
  • hodí sa pre silovo zamerané tréningy
  • má vplyv na svalovú silu
  • pomáha udržať formu
  • dopĺňa sa s kreatínom

Aké potraviny obsahujú HMB

Ako už bolo povedané, HMB vzniká z leucínu. Pokiaľ teda chcete zvýšiť jeho percento v tele, mali by ste konzumovať potraviny, ktoré majú vysoký podiel leucínu. Ten majú potraviny s vysokým obsahom proteínov. Leucín nájdete ako v živočíšnych, tak v rastlinných potravinách. Bohužiaľ je však len 5% leucínu premenených na HMB. Pokiaľ teda chcete do svojho tela dostať dostatok tejto látky, sú vhodnou voľbou potravinové doplnky. 

  • ryby
  • syr
  • vajcia
  • sójový proteínový prášok

Ako sa používa HMB

Odporúčaná denná dávka je 1 gram tejto látky denne. Rozdelená by však mala byť do niekoľkých menších dávok. Konzumovať by sa mali asi hodinu pred tréningom, potom po tréningu a zvyšok počas dňa rovnomerne. Vždy ideálne na lačno. 

Aké je ďalšie využitie

V poslednej dobe sa hovorí o možnosti využívať HMB pri kachexii. A to ako pri liečbe, tak ako prevencia. U pacientov s rozvinutým tumorom bol po mesiaci užívania spoločne s ďalšími látkami zistený prírastok telesnej hmotnosti. Pri podávaní HMB ľuďom s polytraumami došlo k zlepšeniu dusíkovej bilancie.