Přepnout na českou verzi

Hypovitaminóza

Čo je to hypovitaminóza

Tento pojem znamená jednoducho povedané nedostatok vitamínov. Ide o chorobný stav, ktorý spôsobí nedostatok určitého vitamínu alebo viacerých vitamínov. V našej republike sa často vyskytuje u osôb so zlým stravovaním. Teda u ľudí s poruchou príjmu potravy, ochorením tráviaceho ústrojenstva alebo u alkoholikov. Horšou formou je avitaminóza.

Aké sú príčiny nedostatku vitamínov

Logicky je hlavnou príčinou nedostatku vitamínov ich nedostatočný príjem z potravy. Problém však môže byť aj v narušenom vstrebávaní živín v tráviacom trakte. Pokiaľ ide o vitamíny rozpustné v tukoch, potom môžu byť ohrození ľudia s poruchami vstrebávania tukov. Naopak vitamíny rozpustné vo vode môžu z tela odchádzať pri dialýze. Pri relimentačnom syndróme zasa vzniká akútny nedostatok vitamínov skupiny B. 

Aké vitamíny chýbajú najčastejšie

Najčastejšie sa stretávame s nedostatkom vitamínov skupiny B. Ľuďom veľmi často chýba tiamín, riboflavín, niacín, kyselina pantotenová, pyridoxín, kyselina listová aj kobalamín. Ďalší vitamín, ktorý často ľuďom chýba je vitamín C. Často sa však môžete stretnúť aj s hypovitaminózou vitamínov A, D, E alebo K.

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínov

Všeobecne sa nedostatok vitamínov prejavuje únavou alebo oslabenou imunitou. Nedostatok vitamínov A sa potom prejavuje problémami so zrakom či pokožkou. Hypovitaminóza vitamínu C sa prejaví zápalom ďasien, zhoršeným hojením rán alebo krvácaním z nosa. Deficit vitamín úd poznáte podľa bolestí kĺbov a kostí, únavou a ťažkosťami s pamäťou. Nedostatok vitamínu B2 sa najčastejšie spozná popraskanými perami, kyselina listová sa spája s problémami s ďasnami a dýchavičnosťou, nedostatok vitamínu B12 spôsobuje anémiu, závraty aj arytmie.