Přepnout na českou verzi

Imunitný systém

Čo je to imunitný systém

Je to súbor bunkových mechanizmov, ktorý je naozaj nepostrádateľný pre prežitie. Ide o rozsiahlu sieť buniek a tkanív, ktoré hľadajú nepriateľské organizmy a tie sa snažia zlikvidovať. Imunitný systém chráni ľudské telo pred vírusmi, baktériami a mikróbmi. Pôsobí ako prevencia pred rôznymi infekciami. V podstate si ho možno predstaviť ako štít, ktorý chráni telo pred útokmi. Imunitný systém dokáže rozlíšiť vlastné bunky pred tými cudzími. Dokáže spoznať aj chybné alebo mŕtve bunky. Pokiaľ však imunitný systém v rozpoznaní zlyhá, hovoríme o autoimunitných poruchách. 

Ako funguje imunitná reakcia

Imunitný systém dokáže vďaka B lymfocytom rozpoznať vlastné bunky od tých cudzích. Robí to tak, že detekuje proteíny na povrchu všetkých buniek. Keď narazia na antigén, začnú produkovať protilátky imunoglobulíny. Tie označia bunku ako cudzí objekt a fagocyty sa ich následne snažia zbaviť. Komunikácia medzi bunkami imunitného systému sa deje pomocou signálnych molekúl, a to buď ako priame interakcie molekúl v membránach alebo prostredníctvom secernovaných molekúl. 

Aké sú hlavné úlohy IS

Hlavnou úlohou imunitného systému je bojovať proti baktériám, vírusom a parazitom. Následne tieto choroboplodné zárodky odstraňovať z tela. Ďalej je nutné, aby imunitný systém rozpoznal škodlivé látky a bojoval proti zmenám v tele. 

Čo negatívne ovplyvňuje imunitný systém

Dehydratácia

Voda je pre ľudské telo naozaj veľmi dôležitá. Dostatočný prísun tekutín zaisťuje vylučovanie odpadových látok. Nedostatok tekutín ohrozuje našu imunitu. 

Únava

Nielen fyzická, ale aj psychická únava spojená s nedostatočným spánkom je skutočnou hrozbou pre imunitný systém. Na zabezpečenie správneho chodu imunity potrebujeme aspoň osem hodín kvalitného spánku a odpočinok. 

Stres, úzkosť

Stres negatívne pôsobí nielen na imunitný systém, ale aj na tráviaci systém a srdce. 

Lieky

Nadmerné užívanie liekov môže znížiť funkciu bielych krviniek a navyše lieky môžu vo veľkom množstve negatívne pôsobiť na črevá. 

Alkohol, cigarety

Iste viete, že alkohol má zlý vplyv na pečeň aj na črevá. Fajčenie je potom nevhodné hlavne pre cievy a má teda negatívny vplyv na biele krvinky.

Imunitný systém pochopiteľne ovplyvňuje aj nedostatok vitamínov a minerálov. Ten väčšinou pramení zo zlých stravovacích návykov. 

Ako môžeme imunitný systém posilniť

Dôležité je mať zdravé črevá. V nich sa totiž nachádza až 70% imunitných buniek. Pre ich správnu funkciu je dôležité občas do stravy zaradiť probiotiká a prebiotiká. Môže to byť pomocou pestrej stravy alebo je možné využiť doplnky stravy. 

Pre imunitný systém je dôležitá aj pestrá strava a pitný režim. V strave by sme mali prijímať dostatočné množstvo bielkovín, sacharidov a tukov. Je dôležité úplne zo stravy nevyradiť cukor, ale aj to s ním nepreháňať a vyberať si plnohodnotné sacharidy. Ideálne je vyhýbať sa priemyselne spracovaným potravinám aj fastfoodom. V strave by malo byť dostatočné množstvo zeleniny a taktiež ovocie. Reakciu imunity zvyšuje hlavne zázvor a cesnak. Čo sa týka pitného režimu, najlepšie je piť čistú vodu. Množstvo je závislé od hmotnosti a výdaja energie, všeobecne sa však hovorí o dvoch litroch denne. 

Prísun vitamínov má pochopiteľne aj pozitívny vplyv na imunitný systém. Najdôležitejšiu úlohu má vitamín D a nemenej dôležitý je vitamín C. Imunitný systém však potrebuje aj vitamín E pre jeho antioxidačné účinky. Ďalej sú vhodné minerály ako zinok a selén

Imunitný systém potrebuje k správnemu fungovaniu aj kvalitný a dostatočný spánok. Mali by sme chodiť spať pravidelne av rovnakom čase aj vstávať. Pred spánkom nie je vhodné konzumovať kofeín alebo ťažké jedlá či alkohol. Pred spaním je ideálne sa vyhýbať aj televízii, telefónu alebo počítaču. Vhodnejší je relax pri hudbe alebo knihe. Spať by sme mali v temnej a tichej miestnosti, ktorá je vyvetraná a je v nej okolo 20 stupňov. 

Na podporu imunitného systému je vhodné obmedziť stres a navyše pridať pohyb alebo dokonca otužovanie. Vhodné je tiež vyhýbať sa nadmernému príjmu alkoholu a fajčeniu. Tabakový dym totiž významne znižuje našu obranyschopnosť.