Přepnout na českou verzi

L-karnitín

Čo je L-karnitín

Karnitín je derivát aminokyseliny, ktorý sa vyskytuje prirodzene. Organizmus si však túto aminokyselinu v určitom množstve dokáže vyrobiť samo. Preto, aby to telo zvládlo však potrebuje mať dostatočné množstvo aminokyselín Lysinu a Metionínu a ďalej aj vitamínov C, B3 a B6. Chýbať nesmie ani železo. Často je používaný ako doplnok stravy, ktorý napomáha chudnutiu a spaľovaniu tukov. Používajú ho napríklad atléti pre jeho schopnosť spaľovať tuky. 

Kde nájdeme karnitín

Okrem toho, že si ho dokáže telo produkovať samo, ho možno získať aj z potravy. Obsahujú ho najmä živočíšne produkty ako je mäso alebo ryby. Najlepšími zdrojmi sú hovädzie a bravčové mäso, potom ryby, kuracie mäso a mlieko. Práve z toho dôvodu môžu nedostatkom l-carnitinu trpia vegáni. V takom prípade je dobré túto látku do tela dopĺňať ako doplnok stravy. Potravinové zdroje majú však vždy vyššiu mieru vstrebávania ako doplnky. 

Akú má L-karnitín úlohu v tele

Hlavná rola je mitochondriálna funkcia a produkcia energie. L-karnitín  v bunkách pomáha transportovať mastné kyseliny do mitochondrií, kde je možné ich spáliť na energiu. Väčšina zásob karnitínu v tele je vo svaloch. Stopové množstvo sa nachádza aj v krvi a pečeni. 

Aké sú zdravotné výhody

L-karnitín má potenciál na zníženie krvného tlaku a tiež zápalového procesu, ktorý je spojený s chorobami srdca. Ďalej niektoré štúdie potvrdzujú, že L-karnitín môže znížiť príznaky diabetu.  Táto látka môže tiež pomôcť s lepšími výkonmi pri športe. Výhody sú väčšinou nepriame a môže trvať aj týždne, kým sa prejavia. Líšia sa teda od kreatínu alebo kofeínu, ktoré športové výkony zvyšujú priamo. 

Aké sú typy karnitínu

L-karnitín je štandardný  biologicky aktívna forma karnitínu. Práve forma l-carnitín sa nachádza v živočíšnych produktoch, ľudskom tele i väčšine doplnkov stravy. Existujú však aj ďalšie formy: 

  • D-karnitín - neaktívna forma, ktorá môže spôsobiť nedostatok karnitínu v tele.
  • Acetyl-L-karnitín - najúčinnejšia forma pre mozog často nazývaná ALCAR. 
  • Propionyl-L-karnitín - forma vhodná pre obehové problémy.
  • L-karnitín L-tartrát - forma, ktorý sa pridáva do športových doplnkov kvôli rýchlej absorpcii.

Aké sú vedľajšie účinky

Bezpečné sú 2 gramy tejto látky denne pre dlhodobé užívanie. Pri užívaní väčšieho množstva sa môžu v niektorých prípadoch vyskytnú mierne vedľajšie účinky. K nim sa radia nevoľnosti alebo žalúdočné problémy. Je však dobré mať tiež na pamäti, že L-karnitínové doplnky môžu časom zvýšiť hladinu trimetylamín-N-oxidu v krvi. Vysoké hladiny TMAO sú spájané so zvýšeným rizikom upchávania tepien, teda aterosklerózy.

Súvisiace pojmy: