Přepnout na českou verzi

Aminokyselina

Čo je to aminokyselina

Aminokyseliny sú organické kyseliny, ktoré obsahujú najmenej jednu amínovú a karboxylovú skupinu. Ide o základné stavebné kamene proteínov (bielkovín). V prírode sa vyskytuje viac ako tri stovky rôznych aminokyselín. Len 20 z nich sa však objavuje v proteínoch vo forme l-alfa-aminokyselín. Aminokyseliny sú zložené prevažne z dusíka, uhlíka, vodíka a kyslíka.

Prečo potrebujeme aminokyseliny

Naše telo potrebuje aminokyseliny pre veľa dôležitých procesov ako je tvorba hormónov, bielkovín a neurotransmiterov. 

Ako delíme aminokyseliny

Aminokyseliny môžete rozdeliť na esenicálne a neesenciálne. Esenciálne sú aminokyseliny, ktoré ľudské telo nedokáže samo vytvoriť. Celkom ich je deväť. Medzi ne patria valín, izoleucín, tryptofán, treonín, leucín, fenylalanín, lyzín a metionín. V prípade esenciálnych aminokyselín je telo odkázané na ich príjem v potrave, prípadne na používanie doplnkov stravy. Neesenciálne aminokyseliny si ľudské telo dokáže vytvoriť samo. Tým čiastočne pokryje ich potrebu pre organizmus. 

Aký je rozdiel medzi bielkovinami a aminokyselinami

Telesné bielkoviny sú tvorené 20 druhmi aminokyselín. Kombinácia týchto 20 druhov produkuje až stotisíc druhov proteínov. Pokiaľ jeme jedlo, ktoré je bohaté na bielkoviny, telo z neho živiny degraduje na aminokyseliny. Až neskôr ich premení zase na bielkoviny. 

Aké majú aminokyseliny účinky

Aminokyseliny zvyšujú účinok cvičenia a sú potravou pre svaly. Prospech z nich majú vzpierači aj ďalší športovci, ktorí chcú budovať svaly. Samotné užívanie aminokyselín bez cvičenia však svaly neovplyvní. 

Aké sú zdroje aminokyselín

Najlepšími zdrojmi esenciálnych aminokyselín sú živočíšne bielkoviny. Patrí medzi ne mäso a vajcia. Niektoré rastliny ako sú sójové produkty obsahujú aj všetkých deväť esenciálnych aminokyseliny  sú tak kompletným zdrojom bielkovín. Lepšie stráviteľné sú však pre ľudské telo živočíšne bielkoviny. 

Čo sú podmienené esenciálne aminokyseliny

Niektoré neesenciálne aminokyseliny sú označované ako podmienene esenciálne. Tieto aminokyseliny sú nevyhnutné len za špecifických okolností. A to počas choroby, tehotenstva, dojčenského veku a traumy. Za nepodstatný je považovaný napríklad arginín. Telo si ho však nedokáže vyrobiť toľko, pokiaľ sa liečite z vážneho zranenia alebo bojujete s ťažkou chorobou. Z toho dôvodu niekedy ľudia užívajú doplnky stravy obsahujúce arginín. 

Niektoré aminokyseliny ako glycín alebo arginín sú za podmienene nevyhnutné považované počas tehotenstva. Tehotná žena potrebuje vyšší príjem týchto aminokyselín na podporu svojho zdravia aj zdravia plodu. 

Aké sú zdravotné prínosy doplnkov stravy s esenciálnymi aminokyselinami

Užívanie koncentrovaných dávok v doplnkovej forme je spojené so zlepšením nálady. Ďalej tiež môžu tieto doplnky stravy zlepšiť výkon a regeneráciu pri cvičení. Môžu tiež pomôcť pri hojení rán a po operáciách.

Súvisiace pojmy: