Přepnout na českou verzi

Glutamín

Čo to je glutamín

Glutamín je neesenciálna aminokyselina, ktorú si ľudské telo dokáže samo vytvoriť. Ide o najčastejšie sa vyskytujúcu aminokyselinu v tkanive a plazme, predstavuje až 60 % všetkých aminokyselín, ktoré slúžia ako základné stavebné kamene pre bielkoviny. Je to zdroj dusíka a vytvára sa z kyseliny glutamovej. Užíva sa aj ako výživový doplnok. 

Na čo je glutamín

Táto aminokyselina je nevyhnutná pre správnu funkciu čriev aj podporu imunitného systému. Najväčšie množstvo glutamínu telo spotrebúva, keď sme v strese. Ďalej pri chorobách alebo počas náročného cvičenia. Je dokázané, že pokiaľ má človek vysokú záťaž, telo spotrebováva glutamín päťkrát rýchlejšie ako v kľudovom režime. 

Aké sú výhody glutamínu

Glutamín podporuje imunitný systém a jedná sa o jednu z najdôležitejších živín v hrubom čreve. Ďalej zabraňuje rozpadu bielkovín a je to najdôležitejšia zložka svalového proteínu. Glutamín je teda nevyhnutný pre črevné funkcie a podporu imunity. Ľudia, ktorí majú narušenú imunitu alebo bojujú s chradnutím svalov, nemusia sami vyrobiť potrebné množstvo glutamínu. Potom je vhodné užívať práve doplnky stravy. 

 

Glutamín je vhodný aj pri redukčnej diéte. Teda vo chvíli, keď má človek znížený príjem sacharidov a naopak zvýšený príjem bielkovín. Vtedy by mali prísť k slovu doplnky stravy.

Ďalšie výhody:

  • znižuje chuť na sladké
  • znižuje chuť na alkohol
  • zlepšuje pamäť
  • lepšie sa po ňom spí
  • napomáha k odstráneniu únavy

 

Ako sa prejavuje nedostatok

Ak má človek nedostatok L-glutamínu vo svaloch, pravdepodobne pocíti zníženú imunitu aj regeneráciu svojho tela. Pokiaľ bude mať telo nedostatok glutamínu, dôjde k úbytku svalovej hmoty.

Aké sú vedľajšie účinky

Štúdie nepotvrdili žiadne problémy po užívaní glutamínu. Napriek tomu sa neodporúča užívať viac ako je odporúčaná dávka. Tá je po tréningu udávaná medzi 5 až 15 gramami a pred spaním medzi 2 a 10 gramami. Väčšie než odporúčané množstvo je navyše úplne zbytočné konzumovať, pretože nevyužitý prebytok telo aj tak vylúči. V horšom prípade vám spôsobia žalúdočné nevoľnosti. 

Aký je rozdiel medzi glutamínom a glutamátom

Glutamín je esenciálna aminokyselina, ktorá dokáže meniť rôzne funkcie v tele. Glutamát je neesenciálna aminokyselina, ktorá je najhojnejším neurotramsiterom v nervovom systéme. Je to anión kyseliny glutamovej. Pri jej syntéze glutamín pôsobí ako prekurzor.  

Kde sa nachádza glutamín

Glutamín sa vyskytuje v niekoľkých potravinách. Najväčšie množstvo nájdete v živočíšnych produktoch, ktoré obsahujú veľké množstvo bielkovín. Napriek tomu existujú aj rastliny s vysokým obsahom glutamínu. Bohužiaľ tieto potraviny obsahujú dostatok glutamínu, ale nedostatok bielkovín a tak je najjednoduchší spôsob, ako získať veľké množstvo tejto látky do tela, jesť mäso a ďalšie živočíšne produkty. 

Kde je glutamín:

  • hovädzie mäso
  • vajcia
  • tofu
  • biela ryža
  • kukurica

Súvisiace pojmy: