Přepnout na českou verzi

Glukozamín sulfát

Čo je to glukozamín 

Glukozamín je zlúčenina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele (podieľa sa na stavbe kĺbovej chrupavky). Chemicky je klasifikovaný ako aminocuker. Je to základný stavebný kameň pre najrôznejšie molekuly v tele. Glukozamín sa tiež nachádza vo zvieracích tkanivách a kostiach, ale aj v škrupinách mäkkýšov. Práve z prírodných zdrojov sa potom vyrábajú doplnkové formy tejto látky. 

Ako pôsobí v tele

Glukozamín sa používa ako doplnok stravy. pri liečbe zápalových stavov. Jednou z jeho hlavných úloh v tele je podpora zdravého vývoja kĺbovej chrupavky. Udržuje ich pružnosť. Spoločne so synoviálnou tekutinou kĺbová chrupavka minimalizuje trenie a umožňuje kostiam bezbolestný a voľný pohyb.  

  • používa sa tiež pri liečbe intersticiálnej cystitídy (chronický zápal svalov močového mechúra)
  • údajne dokáže znížiť zápal pri ochorení čriev
  • glukozamín je podľa niektorých vedcov tiež účinnou látkou pri liečbe roztrúsenej sklerózy
  • glukozamín sulfát môže podporovať aj zdravie očí
  • niektorí vedci tvrdia, že je účinnou terapiou porúch temporomandibulárneho kĺbu (bolesti čeľuste a zablokovanie čeľustného kĺbu)

Ako sa prejaví nedostatok

Telo starne a tým sa znižuje schopnosť vytvárať dostatočné množstvo glukozamín sulfátu. Dôsledkom je postupné obmedzenie hybnosti a opotrebovania chrupavky kĺbu - teda choroba nazvanú ako osteoartrózu.

Aké je odporúčané dávkovanie

Väčšinou sa odporúča konzumácia 1500 až 3000 miligramov glukozamínu denne. Užívať ju je možné naraz alebo vo viacerých menších dávkach v priebehu dňa. Doplnky stravy sú vyrobené z prírodných zdrojov alebo umelo v laboratóriu. Bežne sa podáva glukozamín sulfát spoločne s chondroitínom sulfátom. 

 

Tri formy: 

  • glukozamín sulfát (glukozamín so sírénom má lepšiu vstrebateľnosť)
  • glukozamín hydrochlorid (referenčná forma vďaka jednoduchosti)
  • N-acetylglukozamín (derivát glukózy)

Údajne medzi ich protizápalovými účinkami nie sú príliš veľké rozdiely. Väčšina výskumov však skúmala glukozamín sulfát. Výživový doplnok je vhodný pre staršie osoby, osoby s väčšou fyzickou záťažou a správnou životosprávou. Pochopiteľne je vhodný aj pre osoby s kĺbovým ochorením. 

Aké sú riziká pri používaní

Doplnky stravy glukozamín sú väčšinu ľudí pravdepodobne úplne bezpečné. Pochopiteľne však pre niektorých jedincov existujú riziká nežiaducich účinkov. Medzi tie patrí nevoľnosť a zvracanie, hnačka, pálenie záhy alebo bolesti brucha či zápcha. Nevhodný je pre tehotné a dojčiace ženy, pretože nie je dostatok dôkazov o bezpečnosti užívania. 

Glukozamín môže mať aj malý hypoglykemický účinok u diabetikov. Riziko je však malé. V prípade, že máte cukrovku sa však radšej pred používaním poraďte s lekárom. Glukozamín môže navyše zvýšiť riziko glaukómu. Nie je vhodné súčasne s ním užívať tetracyklín alebo penicilín.