Přepnout na českou verzi

Síra

Čo je to síra

Síra je minerál, ktorý je hojne zastúpený v ľudskom tele, hoci sa o ňom toľko nehovorí. V organizme človeka zohráva veľmi dôležitú úlohu napríklad pri tvorbe bielkovín. Je nevyhnutnou súčasťou ľudského tkaniva a je prítomná v každej bunke tela. Často sa o síre hovorí ako o mineráli krásy. Polovica obsahu síry v tele je v koži, kostiach a svaloch, vysoká koncentrácia je však aj v nechtoch a vlasoch.

Akú úlohu hrá v tele

Okrem tvorby bielkovín je síra dôležitá aj pri regulácii génovej expresie, budovaní a oprave DNA av neposlednom rade tento minerál pomáha telu metabolizovať potravu. Nevyhnutná je síra aj na výrobu a recykláciu glutatiónu. To je jeden z hlavných telesných antioxidantov pomáhajúci znižovať zápaly a predchádza poškodeniu buniek spôsobenému oxidačným stresom. Ďalej síra pomáha udržiavať integritu spojivových tkanív - šliach, väzov a kože. Tiež napomáha tvorbe kolagénu a keratínu, teda látok, ktoré sú zodpovedné za kvalitu vlasov a nechtov.

Kde nájdeme síru

Síru obsahuje naozaj veľa potravín a nápojov, vrátane pitnej vody. Na síre je bohaté hydinové mäso, hovädzie mäso aj orgány zvierat. Ďalej síru nájdete vo väčšine druhov rýb alebo v mušliach. Obsahujú ju aj strukoviny. Hlavne sója, čierna fazuľa, hrach a biela fazuľa. Síra je tiež v orechoch, vajciach a mliečnych výrobkoch. Jej zdrojom je ďalej sušené ovocie a niektoré druhy zeleniny. Tento minerál nájdete aj v pive, jablčnom mušte, váne, kokosovom mlieku alebo v niektorých koreniacich prípravkoch. Síra je ďalej prítomná v doplnkoch stravy av niektorých liekoch ako sú antibiotiká, analgetiká alebo lieky proti bolesti kĺbov.

Ako sa prejaví nedostatok síry v tele

Vzhľadom na spôsob nášho stravovania prakticky nehrozí, že by sme mali nedostatok síry v tele. Keby k nemu však predsa len došlo, prejaví sa lámaovosťou vlasov a ich vypadávaním. Ďalšími prejavmi je lámanie nechtov, bolesť kĺbov, ekzémy a dermatitída.

Ako pôsobí nadbytok síry v tele

Príliš veľké množstvo síry v tele môže byť pre zdravie človeka nebezpečné. Vedľajším účinkom môže byť hnačka. Riedku stolicu môže spôsobiť napríklad voda s vysokým obsahom síry. Takú vodu väčšinou spoznáte nepríjemnou chuťou a zvláštnym zápachom pripomínajúcim pokazené vajcia. Veľké množstvo síry v tele môže spôsobiť aj zápal čriev. Nadbytok síry môže tiež zvýšiť riziko srdcových ochorení.

Síra v suplementoch

Síru v doplnkoch stravy nájdeme predovšetkým vo forme DMSO (dimetylsulfoxid) av MSM (metylsulfonylmetán). Na trhu sú doplnky stravy, ktoré obsahujú iba samotné MSM alebo existujú aj komplexnejšie prípravky. Tie obsahujú aj chondroitín, glukosamín a prípadne žraločiu chrupavku. Komplexné výživy majú tú výhodu, že obsahujú látky, ktoré sú synergické a dopĺňajú sa.

Na čo je dobré MSM

Už sme si povedali, že MSM je výživový doplnok obsahujúci síru. MSM sa odporúča na liečbu artritídy a iných ochorení kĺbov a kostí, podporuje tvorbu kolagénu, je skvelý pre kožné ochorenie, má antiparazitické účinky. Je skvelý pri poruchách imunitného systému a funguje aj na potlačenie pálenia štítnej žľazy. Pomáha tiež na podporu liečby ochorení čriev a na zmiernenie prejavov alergií. Ďalej MSM potláča príznaky chrápania a syndróm karpálneho tunela.