Přepnout na českou verzi

MSM

Čo je MSM

Methylsulfonylmetán. Takto krkolomný je celý názov zlúčeniny, ktorá je bežne známa ako MSM. Ide o zlúčeninu síry. Nájdete ju v rastlinách, ale aj zvieratách alebo ľudskom tele. Ide o prášok, ktorý je prakticky bez farby, chuti aj zápachu. Je dobre rozpustný. Telu dodáva základnú minerálnu živinu, ktorou je síra. Vďaka nej sa v tele tvoria ďalšie chemikálie. 

MSM pochádza z oceánov. Planktón uvoľňuje zlúčeninu síry do vody. Tá sa prevedie na prchavú zlúčeninu síry a uniká do atmosféry. Na zem sa vracia s dažďom a zhromažďuje sa v rastlinách. Bohužiaľ však aj najbohatšie zdroje MSM ho obsahujú málo. 

Ako MSM prospieva telu

MSM sa hojne využíva pri bolestiach kĺbov. Často je odporúčané po zlomeninách. Methylsulfonylmetán totiž znižuje zápal v kĺboch. Tiež môže pomôcť znížiť zápalové či alergické reakcie na niektoré potraviny a môže pomôcť obnoviť črevnú výstelku. Na síre je závislý aj glutatión. Je to jeden z najdôležitejších antioxidantov v tele a bez síry nemôže fungovať. MSM môže tiež urýchliť zotavenie po cvičení, pretože dokáže znížiť stres aj poškodenie svalov. Ďalej môže pomôcť s posilnením imunitného systému. A v neposlednom rade môže byť MSM prospešné pre zdravie pokožky. 

Aké sú vedľajšie účinky

Všeobecne je MSM dobre tolerované a vedľajšie účinky sú minimálne. Niektorí ľudia samozrejme môžu zaznamenať mierne reakcie, v prípade, že sú na túto zlúčeninu citliví. Môže ísť o nevoľnosti, nadúvanie alebo hnačku. Niektorí ľudia po konzumácii zaznamenali aj únavu, bolesti hlavy, nespavosť, zhoršenie sústredenia alebo alergie. Pokiaľ si MSM aplikujete na kožu, môže spôsobiť podráždenie. MSM by sa tiež nemalo miešať s alkoholickými nápojmi. 

Ako pôsobí s vitamínom C

MSM spoločne s vitamínom C sa v ľudskom tele podieľa na mnohých procesoch. Vzájomne sa dopĺňajú. Z toho dôvodu je vhodné spoločne s práškom MSM užívať tiež vitamín C. Spoločne sa tieto látky podieľajú na: 

  • posilňovanie imunity
  • udržiavanie zdravia všetkých žíl
  • syntéza kolagénu
  • produkciu nových buniek
  • pôsobia antioxidačne a neutralizujú voľné radikály

Ako pôsobí s inými látkami

Vedecké výskumy nepreukázali žiadne interakcie s liekmi, bylinkami alebo doplnkami stravy. Dôležité je však kupovať doplnky stravy od renomovaných výrobcov, pretože niektoré neoverené doplnky môžu byť kontaminované inými látkami. 

Ako vyzerá MSM ako doplnok stravy

MSM sa predáva vo forme prášku. To je asi najčastejší variant. Možno ho však zohnať aj ako kvapalinu, kapsule alebo tablety. Užíva sa perorálne alebo je aplikovaný na kožu.

Pre koho sa nehodí

Vzhľadom na to, že o MSM nie je dostatok spoľahlivých informácií, neodporúča sa, aby ho užívali tehotné a dojčiace ženy ani deti. Chemická zlúčenina obsahuje síru, preto nie je vhodná pre osoby alergické na síru. Neodporúča sa ani ľuďom s kŕčovými žilami alebo problémami s obehom. Užívaniu MSM by sa však mali vyhnúť ľudia, ktorí si riedia krv. Opatrní by mali byť aj cukrovkári, ľudia závislí na alkohole a pacienti s ochorením pečene.

Súvisiace pojmy: