Přepnout na českou verzi

Vitamín H

Čo je to vitamín H?

Vitamín H je známy ako biotín, prípadne ho môžete poznať pod značkou B7. Patrí do skupiny vitagénov a je súčasťou mnohých živých buniek. Vitamínu H sa tiež prezýva vitamín krásy. Je to vo vode rozpustný vitamín a zároveň ide o rastový hormón.

Akú má vitamín H funkciu v tele

Biotín telu pomáha metabolizovať tuky a cukry. Z toho dôvodu je dôležitý pre vznik energie. Často je spájaný aj so správnou funkciou nervového systému. Funguje ako koenzým av spoločnosti chrómu je nápomocný pri chudnutí. Telu tiež pomáha spracovávať glukózu alebo bielkoviny. Biotín má vplyv na hladinu krvného cukru a ovplyvňuje aj hladinu cholesterolu. Je dôležitý pre zdravie nechtov a vlasov. Prospešný je aj pre pokožku.

Aké sú zdroje biotínu

Biotín dokážu vytvárať baktérie v črevách a je tiež súčasťou mnohých pokrmov. Väčšinou ho obsahujú živočíšne produkty. Najväčšie množstvo vitamínu H obsahuje pečeň. Ďalej je v mäse, mliečnych produktoch, vajciach a obsahujú ho aj ryby. Medzi dobré rastlinné zdroje biotínu radíme ovos, banány, maliny, orechy, avokádo alebo huby. Obsahujú ho aj mrkva, karfiol, cibuľa alebo uhorka.

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu H

Nedostatok biotínu je vzácny, v prípade, že ho človek prijíma zo stravy málo si totiž telo dokáže veľké množstvo vyprodukovať samo. K prejavu nedostatku môže dôjsť u ľudí, ktorí jedia surový vaječný bielok. K nedostatku môže dôjsť aj pri dlhodobom podávaní niektorých liekov s antibiotickými účinkami. Pokiaľ sa objaví nedostatok biotínu, môže vyvolať nervové poruchy a zmeny na pokožke. Pozorovať môžete zápaly kože, vyblednutie alebo šupinatenie. Prejavuje sa aj ospalosťou alebo únavou a stratou tukových zásob. Neskôr môže dôjsť k vypadávaniu vlasov.

Ako sa prejavuje nadbytok biotínu

Vzhľadom na to, že ide o vitamín rozpustný vo vode, ho telo dokáže vylúčiť močom. Predávkovanie teda nie je nijako časté. Dôjsť k nemu môže pri cielenom nárazovom príjme biotínu vo vysokom množstve. V prípade, že by ste vyššie dávky konzumovali dlhšiu dobu môže dôjsť k nevoľnostiam, zvracaniu alebo podráždeniu kože.

Pre koho je biotín vhodný

Už sme spomenuli, že biotín je vitamín krásy. V prípade, že trpíte na štiepenie nechtov alebo slabnutie vlasov je vhodné zvýšiť jeho príjem. Prípadne zaradiť doplnky stravy s týmto vitamínom.

Aká je odporúčaná dávka

Denná odporúčaná dávka biotínu je 150 až 300 mikrogramov. V prípade, že budete chcieť doplniť biotín umelo v doplnkoch stravy, stačí dávka 50 mikrogramov na deň.