Přepnout na českou verzi

Biotín

Čo to je biotín

Biotín je tiež známy ako vitamín H alebo B7. Je to jeden z vitamínov B komplexu. Vitamíny z tejto skupiny pomáhajú ľudskému telu premieňať potravu na energiu. Slovo biotín pochádza zo starovekého gréckeho slova biotos. Znamená to výživa alebo aj život. Vitamín H radíme aj do skupiny vitagénov. To sú látky slúžiace ako stavebný materiál a zdroj energie. Je súčasťou mnohých živých buniek. 

Akú má funkciu

Biotín pomáha udržiavať zdravé vlasy, pokožku, ale aj oči, pečeň alebo nervový systém. Ide aj o veľmi dôležitú živinu v období tehotenstva, je totiž veľmi dôležitá pre rast embrya. Funguje ako prenášač aktívnej kyseliny uhličitej. Slúži na látkovú výmenu tukov a bielkovín. Je prítomný aj pri tvorbe mastných kyselín.  

Aká je odporúčaná dávka

U dospievajúcich a dospelých osôb je odporúčané množstvo v rozsahu 30 až 100 mikrogramov biotínu denne. Ide o vo vode rozpustný vitamín, teda jeho prípadný nadbytok telo vylúči spoločne s močom. 

Aké sú prírodné zdroje

Medzi prírodné zdroje vitamínu H patria žĺtok, vnútornosti ako pečeň a obličky, ďalej orechy či orechové maslá, sójové bôby, strukoviny, karfiol, celozrnné potraviny a obilniny, banány a huby. Viac aktívneho biotínu obsahujú nespracované surové potraviny. Varenie môže biotín zničiť. 

Ako je to s nedostatkom

Nedostatok biotínu je pomerne vzácny. Peojevy sa vyskytujú hlavne s nadmernou konzumáciou surových vajec. V prípade, že konzumujete normálnu stravu sa príznaky nedostatku vitamínu H objavujú len zriedkavo napríklad pri poruchách čreva alebo pri parenterálnej výžive. Malé množstvo biotínu v tele sa prejaví vyrážkou na tvári, padaním vlasov alebo nerovnomerným rozvrstvením tuku na tvári. Dôjsť môže tiež k mravčeniu končatín, halucináciám a depresiám. Deti môžu trpieť oneskorením vývoja. 

Ako je to s nadbytkom

Vzhľadom k tomu, že biotín patrí k vitamínom rozpustným vo vode k jeho nadbytočnému množstvu v tele príliš často nedochádza, pretože ho telo dokáže vylúčiť močením. Pri predávkovaní sa však môže objaviť nevoľnosť, vracanie a bolesti brucha. Niekedy sa pridajú aj bolesti hlavy. Opatrnosť je potrebná v tehotenstve. 

Kedy konzumovať vitamín H

Ak trpíte na zápaly spojiviek, svalovými bolesťami, únavou alebo zápalmi kože, je pre vás vhodné zvýšiť denný príjem biotínu. Vitamín H totiž znižuje bolesti vo svaloch a je vhodný aj proti depresiám. Hovorí sa aj o tom, že je to prevencia proti plešateniu. V prípade, že máte pocit, že máte v tele nedostatok biotínu, poraďte sa so svojím lekárom a kúpte si niektorý doplnok stravy.

Súvisiace pojmy: