Přepnout na českou verzi

Detoxikácia

Čo je to detoxikácia

Detoxikácia je vlastne očista tela. Ide o metódu, ktorá sa používa už tisíce rokov. Telu slúži na odstránenie toxických a nadbytočných látok a na zlepšenie funkcií jednotlivých orgánov. Detoxikácia odstraňuje z tela odumreté bunky a tkanivá. Detoxikácia tela nie je o hladovaní, ale o odľahčení jedálnička, dostatočnom pitnom režime a pohybe. Cielená detoxikácia organizmu sa väčšinou vykonáva dvakrát ročne na jar a na jeseň. Prirodzená detoxikácia prebieha v tele stále. Toxíny sú z tela vylučované prostredníctvom rôznych orgánov.

Čo je to prirodzená detoxikácia a ako prebieha

O prirodzenú detoxikáciu sa v organizme stará pečeň, obličky a črevá. Pečeň produkuje žlč a tiež filtruje krv od toxických látok. Je to orgán, ktorý dokáže oddeliť prospešné látky od škodlivých a postupne ich vylúčiť z tela cez obličky, pľúca a pokožku. Obličkami prechádzajú škodlivé látky a opúšťajú telo s močom. K tomuto procesu potrebujú obličky dostatočné množstvo vody. Pokiaľ by telo nemalo dostatok vody, dôjde k zahusteniu a stmavnutiu moču. S tým súvisí aj horšie vylučovanie toxických látok. 

Črevá spracovávajú prijatú potravu. Pri zlej funkcii sťažujú vylučovanie a vstrebanie živín do tela. Na ich stenách môžu priľnúť zvyšky potravy a zahnívať. 

Aké sú príčiny nedostatočnej prirodzenej detoxikácie organizmu

Väčšinu ľudí trápi nedostatočná detoxikácia, pretože majú nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu a strava je plná neprirodzených chemikálií a ďalších škodlivých látok. K nedostatočnej detoxikácii však prispieva aj sedavé zamestnanie, nespavosť a častý stres. Pochopiteľne, svoju úlohu zohráva tiež častejšia konzumácia alkoholu a cigariet.

Prečo využiť cielenú detoxikáciu

Vďaka cielenej detoxikácii uľavíte preťaženému organizmu. Najprv dôjde k podpore činnosti pečene, v druhom kroku sa potom prečistia obličky a nakoniec sa detoxikujú črevá. Zároveň vás detoxikácia nabije novou energiou a vitalitou. Pri detoxe je dôležité hlavne zmeniť stravovanie. Podstatný je vyšší príjem vlákniny, ktorú nájdete v ovocí a zelenine. Práve vláknina vyčistí obsah čriev. Ideálne je pripraviť si smoothie. Na pitie si dajte vodu alebo bylinkový čaj. Zabudnite na stravu z fastfoodov a priemslovo spracované potraviny. 

Radikálnejšou formou detoxikácie je pôst. Úplný pôst je vhodné dodržiavať 24 hodín, maximálne 36 hodín. Dajte si však pozor. Pôst ovplyvní nielen fyzické, ale aj psychické zdravie. Obvykle pri pôste bolí hlava. Telo totiž reaguje na nedostatok cukru. Po skončení začnite so stravou pozvoľna, napríklad pomocou smoothie z citrusov. 

Myslite na to, že žiadna forma detoxikácie sa neodporúča pri ochorení, zápale alebo infekcii. 

Prechodné nežiaduce účinky detoxikácie:

 • vyčerpanie
 • bolesti hlavy
 • pocit na zvracanie
 • vyrážka alebo akné
 • bolesti kĺbov a svalov
 • zažívacie ťažkosti (hnačka) 

Symptómy detoxikácie budú postupne odznievať s prečisťovaním organizmu. Zbaví telo premnožených parazitov a nahromadených toxínov.

Aké sú najlepšie očistné byliny, potraviny a nápoje

 • Chlorella (Váže na seba toxíny a ťažké kovy.)
 • Jačmeň (Zasýti a čistí zároveň a pôsobí zásadotvorne.)
 • Pestrec (Účinne detoxikuje a regeneruje pečeň.)
 • Spirulina (Podporuje vylučovanie
 • Aloe pravá (Podporuje obranyschopnosť a normálnu funkciu tráviaceho traktu.)
 • Breza bielokorá (Napomáha normálnej funkcii obličiek a podporuje odvodnenie.)
 • Yucca (Podporuje detox tráviacej sústavy.)
 • Smotanka lekárka (Stimuluje funkciu pečene a obličiek a vylučovanie žlčovej šťavy.)