Přepnout na českou verzi

Chlorella

Čo je to chlorella

Chlorella je mikroskopická jednobunková zelená riasa obsahujúca chlorofyl, ktorú nájdete v zhlukoch i jednotlivo vo vode, a to ako sladké, tak aj slané. Ide o prvú najjednoduchšiu formu života s jadrom. Táto riasa má pôvod v Japonsku a tiež na Taiwane. Chlorella obsahuje množstvo aminokyselín, ale aj fosfor, horčík, zinok, železo, draslík, beta-karotén a komplex vitamínov skupiny B. Riasa má v sebe navyše vlákninu a je tiež zdrojom bielkovín. Obsahuje aj chlorellin, ktorý je známy ako prírodné antibiotikum a má najvyššiu koncentráciu kyseliny nukleovej.

Aké sú účinky chlorelly

Chlorella ovplyvňuje veľa vecí v organizme. Najväčšou prednosťou tejto riasy je, že vie detoxikovať organizmus. Ďalej má vplyv na:

  • imunitu,
  • energiu a vitalitu,
  • činnosť črevného traktu,
  • činnosť srdca a ciev,
  • činnosť čriev a pečene,
  • tvorbu hemoglobínu,
  • prirodzenú obranyschopnosť organizmu. 

Aké sú prínosy chlorelly

Chlorella pomáha z ľudského tela vylučovať ťažké kovy a podporuje aj znižovanie krvného tlaku. Navyše potláča zápalové procesy a podporuje zdravie mozgu. Ďalej znižuje hladinu cholesterolu, bojuje proti všetkým infekciám a stimuluje imunitný systém. Je to skvelá potravina vhodná pre vegetariánov a vegánov. Obsahuje okrem množstva minerálov aj vitamín B12, ktorý práve vegetariánom a vegánom často chýba. 

Aké sú nežiaduce účinky chlorelly

Chlorella má väčšinu pozitívnych vlastností. Pochopiteľne však môže mať aj nežiaduce účinky. Tie sa môžu objaviť v prípade, že chlorellu budú konzumovať ľudia s určitými zdravotnými indispozíciami ako je ochorenie žilového systému, autoimunitné ochorenie alebo hyperfunkcia štítnej žľazy či chronický zápal tráviaceho traktu. Ďalej chlorella nie je vhodná pre osoby na transplantáciu orgánov. Vhodná nie je ani pre tých, ktorí užívajú lieky na potlačenie imunity alebo na riedenie krvi. Chlorella sa neodporúča ani tehotným a dojčiacim ženám alebo deťom do troch rokov veku. Ide o to, že neexistuje dostatok štúdií, ktoré by hovorili o jej bezpečnosti. Objaviť sa môžu aj alergie. Tie sa prejavia dýchacími problémami, podráždením sliznice alebo hnačkami.

Odporúčané dávkovanie chlorelly

Chlorella je dostupná ako doplnok stravy. Jej užívanie by ste mali konzultovať buď so svojím lekárom alebo minimálne lekárnikom. Dôležité je začať ju užívať v malých dávkach a podľa uváženia potom dávky zvyšovať. V každom prípade by sa jej príjem mal počas dňa rozdeliť do troch dávok. Celkový denný príjem by nemal byť vyšší ako 6 gramov. Pri užívaní chlorelly nezabudnite dodržiavať pravidelný pitný režim. Na každých 15 kilogramov svojej váhy vypite 0,5 litra vody. Myslite tiež na to, že chlorellu nie je vhodné užívať dlhšie ako tri mesiace. Potom je vhodné aspoň na mesiac vysadiť.

Pri užívaní chlorelly myslite tiež na to, že sa neodporúča spoločne s ňou užívať vitamín C. Pochopiteľne môžete užívať oba doplnky stravy, ale s minimálne hodinovým odstupom a ideálne po jedle. Vitamín C by totiž mohol narúšať väzby, na ktoré chlorella viaže ťažké kovy.

Ako spoznať, že sme skonzumovali nadbytok chlorelly

Ak konzumujete chlorellu vo väčšom množstve, než je odporúčané dávkovanie, môžete trpieť bolesťami hlavy. Môže prísť aj únava, nadúvanie, zápcha, vyrážka a zlé trávenie. Ak pri ťažkostiach dávku sami znížite, všetky problémy odznejú.