Přepnout na českou verzi

Fluór

Čo je to fluór

Fluór patrí medzi chemické prvky, je to však aj stopový prvok, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu. Ide o nekovový veľmi toxický prvok, ktorý je v tele dôležitou zložkou pre zdravé a pevné kosti. Podobný význam hrá aj pre zuby.  

Aký má význam fluór

Jeho funkcia v organizme spočíva v mineralizácii zubov a kostí. Práve fluór zohráva významnú úlohu pri tvrdosti zubnej skloviny a nekaziovosti zubov. Rovnako je kľúčový pre hustotu kostí. Veľmi dôležitý je hlavne u detí, ktorým sa ešte len vytvárajú zuby. Aj u dospelých jedincov má však svoj význam. Obsahujú ho totiž sliny a on dokáže pôsobiť proti zubnému kazu, pretože bráni rastu baktérií. 

Ako sa prejaví nedostatok fluóru

Nedostatok fluóru spoznáte najmä zníženou kvalitou kostí a tiež horšie pevnostné zubné skloviny. Môžu sa vám tiež viac kaziť zuby. Nedostatok tohto minerálu v tele môže so sebou niesť aj rozvoj srdcových chorôb, môže spôsobiť anémiu alebo neplodnosť. Rozvinúť sa môže aj osteoporóza.

Ako sa prejaví nadbytok fluóru

Fluór naše telo potrebuje. Veľké množstvo je pre neho však nebezpečné. Nadbytok fluóru totiž môže spôsobiť degeneráciu kostí a zubov. V prvej fáze môžete pociťovať nevoľnosť, môže sa dostaviť zvracanie, bolesti brucha, hnačka, ale aj zástava srdca a kóma. Môžete pociťovať nervozitu, kŕče v nohách a neskôr mäknutie kostí, s čím samozrejme súvisí aj ich lámavosť. Pokiaľ budete konzumovať veľké množstvo fluóru, môže dôjsť k fluoróze. Ide o výskyt bielych kriedových škvŕn na zuboch a nechtoch. Tieto škvrny sa objavujú pri predávkovaní hlavne v detskom veku. 

Aké sú zdroje fluoridu

Fluór alebo lepšie povedané fluoridy sú súčasťou mnohých potravín. Väčšinou ich však potraviny obsahujú iba naozaj malé množstvo. Najlepšími zdrojmi sú morské živočíchy, obsahuje ich aj čierny čaj, kakao, strukoviny, orechy alebo obilniny. Určité množstvo fluoridu obsahuje aj pitná voda a víno. Pokiaľ ho chcete doplniť do tela viac, siahnite skôr po minerálnych vodách. Fluorid je tiež súčasťou kuchynskej soli. Fluorid je obvykle súčasťou zubnej pasty a obsahuje ho aj umelá detská výživa. 

Rozdiel medzi fluórom a floridom

Fluór je plynný, toxický a reaktívny chemický prvok av prírode sa takto vôbec nevyskytuje. Môžeme ho však nájsť v kombinácii s ďalšími prvkami ako fluorid. 

Aký je odporúčaný denný príjem fluóru

Odborníci nie sú úplne za jedno v odporúčanom dávkovaní a tak sa o ňom stále dookola diskutuje. Aj napriek tomu však existujú odporúčané hodnoty podľa veku a pohlavia. Dospelé ženy by mali prijímať 3,1 miligramu denne, muži o 0,7 miligramu viac. U detí by to malo byť zhruba 2 miligramy. Je dobré vedieť, že za vysoko toxické sa považujú dávky nad 20 miligramov.

Súvisiace pojmy: