Přepnout na českou verzi

Jód

Čo je to jód

Jód je minerál, ktorý patrí do skupiny halogénov. Ide o biogénny prvok, ktorý tvoria fialové doštičkovité kryštáliky. Jód je jediný minerál, ktorý sa stáva súčasťou hormónov štítnej žľazy. Jód ľudský organizmus potrebuje po celý život. Ide o jednu z najdôležitejších mikroživín v tehotenstve. Veľmi dôležitý je aj pre novonarodené deti a dojčatá. Ak by ho žena mala v tehotenstve nedostatok, môže dôjsť u plodu k nedostatočnému rozvoju mozgu. 

Na čo jód slúži?

Už bolo spomenuté, že sa podieľa na tvorbe hormónov štítnej žľazy. Práve tieto hormóny majú vplyv na mnoho funkcií ľudského tela. Dôležité sú pre rast, ale aj vývoj mozgu, správnu funkciu svalov a nervov alebo pre diferenciáciu tkanív. Hormóny štítnej žľazy majú vplyv aj na srdcovú frekvenciu, hladinu cholesterolu aj metabolizmus. 

Kto môže trpieť nedostatkom

Nedostatok jódu sa nazýva jodopenie. Trpieť ju môžu vegáni, vegetariáni a vitariáni. Rizikovou skupinou sú aj tehotné ženy, fajčiari a ľudia s poruchami mozgu a kognitívnych funkcií. Nedostatkom tohto minerálu môžu trpieť aj ľudia so subklinickou hypotyreózou. 

Ako sa prejaví nedostatok jódu

Pri poklese hladiny jódu v tele sa objaví únava, vyčerpanie, podráždenosť. Prísť môže tiež priberanie a depresie. Môžete mať studené končatiny. Objavuje sa aj akné, suchá pokožka a padanie vlasov. Nedostatok jódu sa môže prejaviť aj zväčšením štítnej žľazy. Chýbajúci jód môže viesť aj k zabúdaniu, zápche, zmene hlasu alebo bolesťami svalov. Nebezpečný je hlavne v tehotenstve, kedy by mohlo dôjsť k poškodeniu plodu.

K čomu vedie prebytok jódu

Veľké množstvo jódu v tele môže vyvolať zvýšenú činnosť štítnej žľazy, ktorá sa prejaví vypadávaním vlasov, veľkou únavou, chudnutím, nepokojom, potením a trasom. Prísť môžu tiež úzkosti a poruchy činnosti srdca. 

Aká je odporúčaná denná dávka

Uvádza sa, že by sme denne mali prijímať najmenej 150 ug jódu. Pritom by sme nemali presiahnuť dávku 1100 ug. Podľa vekových kategórií sa udáva, že deťom do piatich rokov stačí 90 ug jódu denne, deťom do dvanástich rokov potom 120 ug. Od dvanástich rokov je udávaná práve hodnota 150 ug denne. Výnimku tvoria tehotné a dojčiace ženy, ktoré by mali prijímať 250 ug jódu každý deň. Pokiaľ dojčíte, prechádza jód do tela bábätka v materskom mlieku. Nedojčeným deťom by minerál v prípade potreby mal podávať lekár.

V ktorých potravinách je jód

Medzi živočíšne zdroje patria najmä morské ryby a výrobky z nich. K rastlinným zdrojom patria morské riasy. Veľké množstvo jódu obsahuje aj Vincentka. Jód obsahuje väčšinou aj soľ. Určité množstvo jódu je tiež v jogurtoch, mlieku a vajciach. Obsahuje ho tiež ľanové semienko. 

Súvisiace pojmy: