Přepnout na českou verzi

Kurkuma

Čo je to kurkuma

Kurkuma je rastlina, ktorá pochádza z Ázie. Radíme ju medzi zázvorovité rastliny. Podobne ako pri zázvore sa používa jej koreň. Kurkuma prospieva funkcii pokožky, ale aj kĺbov. Obľúbená je najmä v Indii, Číne, Thajsku alebo Peru. V súčasnej dobe je už známa po celom svete a používa sa ako súčasť pokrmov. Okrem toho je tiež zdraviu prospešná.

Čo je to kurkumín

Žlté farbivo z kurkumy sa nazýva kurkumín. Podieľa sa na účinkoch kurkumy a využíva sa v indickej a ázijskej kuchyni. Vďaka krásnej žltej farbe sa kurkumín využíva aj ako žlté potravinárske farbivo s označením E100.

Ako použiť kurkumu v kuchyni

Najčastejšie je kurkuma súčasťou ázijských pokrmov. Okrem toho sa používa na dofarbovanie omáčok alebo syrov a pridáva sa aj do dezertov. Známe je aj jej využitie do čaju, ktorý zahrieva organizmus. Odporúča sa piť hlavne v zimnom období.

Aké sú účinky kurkumy

Ak budete užívať kurkumu s čiernym korením, urobíte skvelú službu svojmu tráviacemu systému. Kurkuma totiž podporuje tvorbu žlče. Okrem toho pomáha tiež udržať normálny stav kĺbov a ovplyvňuje ich pohyblivosť. Do tela vám dodáva aj vysokú dávku antioxidantov má vplyv aj na správne fungovanie imunitného systému. V neposlednom rade sa dá kurkuma použiť ako súčasť pleťovej masky. 

Účinky kurkumy pre naše telo sú naozaj široké. Vedecké štúdie dokázali, že kurkumín môže neutralizovať voľné radikály a tým podporovať normálnu funkciu pečene. Kurkumín tiež pôsobí protizápalovo a napomáha duševnej rovnováhe.

Ako je možné prijímať kurkumu

Ak by ste chceli kurkumu prijímať inak ako vo forme klasického korenia, môžete vyskúšať nápoj nazývaný zlaté mlieko. Piť by sa mal pred spaním a vyrobiť si ho môžete sami doma. Stačí si ohriať mlieko (vhodné je sójové alebo mandľové) a rozpustiť v ňom karí, kardamón, chilli a zázvor. Nezľaknite sa veľmi intenzívnej chuti, ktorá možno vašim chuťovým pohárikom. nebude lahodiť. V každom prípade sa po nápoji veľmi dobre spí. Pokiaľ vám nápoj ani kurkuma naozaj nezachutí, môžete ju do tela dostať v podobe suplementov.

Súvisiace pojmy: