Přepnout na českou verzi

Nootropikum

Čo je to nootropikum

Nootropiká označujeme aj ako múdre drogy. Ide o drogy, liečivá alebo potravinové doplnky, ktoré zlepšujú schopnosť ľudského myslenia a zvyšujú kapacitu mozgu. Populárne sú tieto látky nielen medzi športovcami, ale aj podnikateľmi v psychickom záprahu. Veľakrát nootropiká športovci používajú namiesto predtréningových nakopávačov.

Aké majú nootropiká zloženie

Existuje samozrejme celý rad chytrých drog a ich efekty aj zloženie môžu byť rôzne. Niektoré ovplyvňujú koncentráciu a myslenie, iní motiváciu alebo bdelosť organizmu. Medzi nootropiká sa radí napríklad cholín alebo kofeín. Patrí sem však aj resveratrol alebo omega 3 mastné kyseliny. Ďalej ide o komplexné zmesi, v ktorých je hneď niekoľko účinných látok.

Od kedy sa používajú nootropiká

Prírodné nootropiká ľudia konzumujú od nepamäti. Pod týmto označením sa však používajú od roku 1964, kedy toto označenie prvýkrát použil rumunský chemik a psychológ Cornelius Giurgea. Pôvodne nootropiká mali slúžiť na liečbu depresie alebo neurodegeneratívnych ochorení. V súčasnej dobe sa však pojmom nootropiká označujú všetky látky, ktoré napomáhajú zlepšiť mozgovú činnosť.

Čo by mala nootropiká spĺňať

Nootropika by mala zlepšovať pamäť a tiež schopnosť učenia. Ďalej by tieto látky mali chrániť mozog pred zranením, a to fyzického i chemického charakteru. Nootropika by ďalej mala zvýšiť odolnosť pamäti a účinnosť tonických kortikálnych mechanizmov. Nootropiká by mali vykazovať len skutočne malé množstvo vedľajších účinkov a extrémne nízku toxicitu. Nemali by obsahovať účinky psychotropných liečiv.

Na čo slúži nootropika

Vďaka nootropikum si človek viac pamätá a ľahšie sa učí. Rozdiel medzi bežnými drogami a nootropikami je ten, že u drog je účinok okamžitý a intenzívny. Nootropiká naopak pôsobia až po dlhšej dobe. Pre výraznejšie účinky je teda nutné ich používať dlhodobo. Hlavné výhody ich užívania sú zlepšenie krátkodobej aj dlhodobej pamäte. Lepšia schopnosť učiť sa novým veciam. Nootropiká tiež posilňujú spoluprácu mozgových hemisfér, dodávajú odolnosť voči stresu, chránia mozog pred poškodením, zlepšujú náladu, posilňujú kreativitu. Ďalej tieto látky zvýšia efektivitu práce a zlepšia organizačné schopnosti. S ich užívaním dôjde k vnútornému upokojeniu a zvýšenej psychickej odolnosti.

Aké sú druhy nootropík

Existujú dve hlavné skupiny. Prvé kategórie sú syntetická nootropiká. K nim môžeme zaradiť piracetam, metylfenidát, modafinil alebo rôzne druhy amfetamínov. Ide o látky, ktoré priaznivo ovplyvňujú mentálne procesy a majú silnejšie účinky ako prírodný variant. Zároveň je však ich užívanie spojené s rizikom nežiaducich účinkov. Druhou skupinou sú potom prírodné nootropiká. K tým radíme napríklad kofeín, L-theanín (v zelenom čaji), ginko bilobu alebo ženšen. Patria sem tiež kreatín, cholín, guarana , kurkumín, maca, ashwagandha alebo rozchodnica ružová. Je možné, že niektoré z prírodných stimulantov sú súčasťou vášho jedálnička bez toho, aby ste tušili, že ide práve o nootropiká. Nevedomky tak podporujete svoje kognitívne schopnosti.

Ako dávkovať nootropiká

Existujú rôzne formy nootropík. Predávajú sa vo forme prášku kapsúl aj extraktov. Objaviť sa môžu aj oleje, sirupy alebo čaje. V prípade, že budete chcieť akýkoľvek produkt vyskúšať, je dôležité vyberať z osvedčených a dôveryhodných značiek. Myslite tiež na to, že syntetické nootropiká majú silnejší účinok ako prírodné. Všeobecne teda nemožno povedať, ako dávkovať nootropiká. Vždy je tak dôležité venovať sa pokynom na obale alebo v príbalovom letáku. Niektoré nootropiká sa konzumujú nalačno, iné spoločne s jedlom. Nezabudnite si teda vždy prečítať, ako konkrétnu látku správne konzumovať. V prípade potreby sa poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom. Vhodné je však v každom prípade takzvané cyklovanie. Teda konzumovať nootropiká treba týždeň a potom na chvíľu vysadiť. Ide o to, že cyklovanie znižuje riziko tolerancie a bráni znižovaniu účinnosti.

Môžu nootropiká konzumovať deti

V prípade, že máte doma dieťa so syndrómom ADHD, teda poruchou pozornosti s hyperaktivitou, potom je možné, že vám lekár užívanie nootropík pre dieťa odporučí. Väčšinou sú odporúčané prírodné látky, ktoré prekrvujú mozog, podporujú lepší spánok a taktiež zlepšujú kognitívne funkcie dieťaťa.