Přepnout na českou verzi

Anabolizér

Čo je to anabolizér

Je to produkt, ktorý podporuje anabolické prostredie v tele. Anabolizéry obsahujú dusíkaté látky, ktoré predurčujú syntézu aktívnej svalovej hmoty. Anabolizéry slúžia hlavne na napumpovanie počas športového výkonu a podporujú aj silové výkony. Z toho dôvodu ich vyhľadávajú hlavne ľudia, ktorí sa snažia zlepšiť svoj výkon alebo podporiť rast svalov.

Aké sú výhody anabolizéra

Anabolizéry prirodzene zvyšujú dodávku hormónov a anabolických látok. Ďalej tieto látky zlepšujú športový výkon a poskytujú viac bielkovín pre svaly. Navyše zvyšujú libido a znižujú percento tuku v tele. Majú tiež vplyv na udržanie optimálnej hladiny testosterónu v krvi. Od anabolizéra môžeme čakať aj zníženie hladiny kortizolu a potlačenie katabolizmu.

Aké anabolizéry poznáme

  • NO doplnky: Predtréningové stimulanty, ktoré pomáhajú s efektívnym napumpovaním pred tréningom. 
  • Predtréningové stimulanty: Ľudia ich užívajú s cieľom zlepšiť výkon alebo silu. Existujú vo forme kapsúl, práškov alebo shotov a sú jednozložkové alebo viaczložkové.
  • HMB: Ide o aktívny metabolit aminokyseliny leucín. Tá patrí medzi BCAA a používa sa vo chvíli, keď športovci chcú skrátiť čas potrebný na regeneráciu po výkone. 
  • DAA: Neesenciálna aminokyselina, ktorá sa spája s vplyvom na plodnosť a hladinu testosterónu ovplyvňuje veľkosť a silu svalov, ale tiež celkové sexuálne zdravie. 
  • Kofeín: Najobľúbenejší stimulant na celom svete, ktorý udržuje bdelosť a sústredenie. Využíva sa nielen pri športe, ale aj pri práci alebo učení. Doplnky s kofeínom majú formu kapsúl alebo tabliet. 
  • Náhrady steroidov: Zlepšenie výkonu, podpora rastu svalov a zvýšenie sily sú dôvody, prečo ľudia vo svete fitness vyhľadávajú tieto látky. 
  • Beta alanín: Ide o produkty obsahujúce neesenciálnu aminokyselinu beta alanín. Po chemickej reakcii v tele slúži na oddialenie únavy, predĺženie športového výkonu a lepšie zvládanie náročného tréningu. 

Ako dávkovať anabolizéry

Dôležité je si na začiatku povedať, či chcete nakopnúť pred tréningom alebo potrebujete kvalitnú regeneráciu po športovom výkone, prípadne obnovu svalovej hmoty. Podľa toho si vyberte vhodný anabolizér. Dávkovanie je veľmi individuálne a záleží na tom, aký prípravok si vyberiete a čo od neho čakáte. V každom prípade je potrebné sa orientovať v zložení doplnku strava a prispôsobiť mu aj jedálniček a životosprávu. 

Rekreační športovci by si mali vyberať len slabšie suplementy v nízkych dávkach. V takom prípade nie je úplne nutné riešiť jedálniček. Ideálne je sa pred začiatkom užívania poradiť s kvalifikovanou osobou ako je napríklad fitness tréner.

Aké majú anabolizéry formy

Na trhu nájdete suplementy v mnohých formách a ide len o to, čomu osobne dáte prednosť. Existujú práškové prípravky, ktoré môžete vypiť spoločne s koktailom alebo smoothie. Ďalej existujú aj tablety alebo kapsule. V neposlednom rade sú na trhu také tekuté prípravky, ktoré sú známe ako takzvané shoty. Tie jednoducho vypijete pred tréningom. Nič nemusíte miešať ani vyhľadávať tekutiny.