Přepnout na českou verzi

Hypervitaminóza

Čo je to hypervitaminóza

Znamená predávkovanie alebo otravu vitamíny. Je to opak hypovitaminózy. Týka sa predovšetkým vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch. Teda vitamínov A, D, E a K. Tieto vitamíny si totiž telo ukladá v pečeni a telesnom tuku a nedokáže ich vylúčiť spoločne s močom ako prebytok vitamínov rozpustných vo vode. Z toho dôvodu sa hypervitaminóza u vitamínov rozpustných vo vode takmer nevyskytuje. 

Ako sa prejavuje hypervitaminóza

Pri predávkovaní vitamíny dochádza k praskaniu a krvácaniu pier. Osoba môže byť tiež podráždená. Nadbytok vitamínu D môže navyše spôsobiť odvápnenie mäkkých tkanív, poškodenie obličiek alebo narušenie rastu. Predávkovanie vitamínom E môže mať za následok hnačky a žalúdočné nevoľnosti. Ak skonzumujete nadbytok vitamínu C, môžete čakať, že má preháňavé účinky. 

Pre koho je nebezpečná

Hypervitaminóza je najväčším problémom pre tehotné ženy. Môže totiž spôsobovať poruchy vývoja plodu. Tehotné ženy by si tak mali hladiny vitamínov naozaj strážiť a hlavne dbať na odporúčanie lekára. Nebezpečenstvo predávkovania vitamínmi hrozí aj malým deťom. Aj u nich je teda ideálne sa pred nasadením doplnkov stravy poradiť s lekárom.

Aké sú riziká

Ak budete nadmerne užívať vitamíny rozpustné vo vode, môže dôjsť k nežiaducim účinkom. Nejde však o závažné nebezpečenstvo ako o vitamínov rozpustných v tukoch. Reakcie na vysoké dávky týchto vitamínov sú veľmi individuálne. Niektoré vitamíny tejto skupiny môžu byť toxické pre choré osoby alebo v kombinácii s niektorými liekmi. 

Vitamíny rozpustné v tukoch však môžu spôsobiť oveľa väčšie problémy. Z toho dôvodu tieto vitamíny majú nastavenú maximálnu dávku pre rôzne vekové skupiny. Pri nadbytku vitamínu A môže dôjsť k nevoľnostiam, k zvýšenému intrakraniálnemu tlaku v extrémnych prípadoch aj kóme a smrti. Pri nadbytku vitamínu D môže dôjsť k nechuti do jedla, chudnutiu a nepravidelnému srdcovému rytmu. V extrémnych prípadoch potom k poškodeniu orgánov vplyvom zvýšenej hladiny vápnika v krvi. Vitamín E vo veľkých dávkach môže narušiť zrážanlivosť krvi a spôsobiť krvácanie. V najhoršom môže spôsobiť mŕtvicu.