Přepnout na českou verzi

Makroživina

Čo je to makroživina

Sú to látky, ktoré telu dodávajú energiu. Telo ich potrebuje prijímať vo veľkom množstve, preto sa im hovorí makroživiny. Organizmus ich pre správne fungovanie potrebuje desiatky až stovky gramov počas jedného dňa. Medzi makroživiny patria bielkoviny, sacharidy a tuky

Aké sú základné makroživiny

Ako už bolo povedané sú to sacharidy, ktoré telu dodávajú až 70 % energie. Sacharidy sú rýchlym zdrojom energie, ale aj jej zásobným zdrojom. Bielkoviny sú charakterizované ako základný stavebný kameň tela. Dôležité sú pre rast a taktiež údržbu tkanív v tele. Nevyhnutné sú pre kožu, svalové vlákna aj hormóny. Tuky sú pre telo dôležité ako rozpúšťadlo niektorých vitamínov. Ide o koncentrovaný zdroj energie. Tuk je navyše nositeľom chuti v jedle. 

Aké markoživiny telo nepotrebuje

Medzi makroživiny môžeme zaradiť aj alkohol. Ten však ľudské telo k ničomu nepotrebuje. Je potrebné vedieť, že alkohol je tučný a obsahuje prázdne kalórie. 

Aké makroživiny nedodávajú energiu

K makroživinám sa občas radí aj voda. Tá je síce pre telo veľmi dôležitá, dá sa povedať nevyhnutná, ale nedodáva energiu. 

Ako sa prejavuje nedostatok

Nedostatok makroživín sa môže prejavovať rôzne. Ak budete prijímať malé množstvo proteínov, prejaví sa to napríklad lámavosťou nechtov a padaním vlasov. Vzhľadom na nedostatok keratínu budú navyše vlasy bez lesku a veľmi slabé. Objaviť sa môžu opuchy tváre, očí a končatín. Nedostatok sacharidov môže viesť k takzvanej ketóze. Je to stav, keď ľudské telo páli tuky uložené do zásoby. Tým získava potrebnú energiu. Ketóza však môže mať aj vedľajšie účinky ako je točenie hlavy, bolesti alebo nevoľnosti. Ani bez tukov nevie telo fungovať správne. Pri nedostatku zdravých tukov v potrave degenerujem kože aj vlasy a môže dôjsť k oslabeniu imunitného systému. Dochádza tiež k strate hmotnosti a regenerácie po prípadnej chorobe telu trvá oveľa dlhšie. 

Ako sa prejavuje nadbytok makroživín

Nadbytok bielkovín môže viesť k zažívacím problémom, bolestiam hlavy aj dehydratácii. Často sa objavuje zápach z úst, priberanie na váhe a môžu sa tiež dostaviť zmeny nálad. Nadbytočné množstvo sacharidov v tele sa zmení na tuk a potom vzniká obezita. Sacharidy majú tiež vplyv na výskyt zubného kazu. Nadbytok sacharidov má tiež vplyv na zvýšenú potrebu vitamínu B1. Veľké množstvo prijímaných tukov z potravy sa prejaví obezitou. Tučná strava môže mať za dôsledok aj množstvo ochorení a civilizačných chorôb. Tuk sa v tele ukladá nielen pod kožou, ale aj v okolí vnútorností.