Přepnout na českou verzi

Vitamín D3, D2 a D

Čo je vitamín D3, D2 a D

Je to skupina sekosteroidov. Ide o vitamín rozpustný v tukoch. Najdôležitejšou zlúčeninou v skupine vitamínov D je vitamín D3. Stretnúť sa však môžete aj s vitamínom D2. Tento vitamín si ľudské telo dokáže vytvoriť samo napríklad pobytom na slnku. Bohužiaľ vplyvom životného štýlu a tiež stravovacím návykom ho má väčšina populácie nedostatok a musí užívať doplnky stravy.

Prečo je vitamín D dôležitý

Tento vitamín má vplyv na látkovú výmenu vápnika. To znamená, že je podstatný pre zdravé kosti, ale aj svaly. Vplyv má aj na zdravie zubov. Navyše ovplyvňuje aj ďalšie časti ľudského tela ako mozog, srdce či imunitný systém. Je veľmi dôležitý pre normálny rast a taktiež vývoj kostí u detí. Súvisí aj so stabilitou tela a tým znižuje riziko pádu. Celkovo ovplyvňuje viac ako dve stovky najrôznejších funkcií v ľudskom tele. 

Aké sú zdroje vitamínu D

Vitamín D sa objavuje len v niekoľkých málo potravinách, aspoň teda vo vysokých dávkach. Skvelým zdrojom sú morské ryby ako je losos, makrela alebo tuniak. Tento vitamín však obsahuje aj pstruh alebo tresčiu pečeň. Nájdete ho tiež v mlieku, mliečnych výrobkoch, hovädzej pečeni alebo v hubách. Obsahujú ho aj vaječné žĺtky. Vitamín D môžeme do tela dostať aj slnením. Nie je preto neobvyklé, že nedostatok tohto vitamínu majú ľudia v zimných mesiacoch.  Vo väčšine prípadov je potom nutné tento vitamín dopĺňať do tela aj pomocou doplnkov stravy

Potraviny obohatené vitamínom D:

  • jogurty
  • džúsy
  • cereálie

Ako sa prejaví nedostatok

Nedostatok vitamínu D je úplne bežný vo všetkých krajinách sveta. Ide o veľký problém vo všetkých vekových skupinách. Vitamín D je dôležitý už od narodenia. Jeho nedostatok u malých detí môže viesť ku krivici. Teda choroby, pri ktorej mäknú kosti. Nedostatok vitamínu D sa môže prejaviť aj zlou imunitou či zhoršeným duševným zdravím. Ani v dospelosti nie je dobré jeho príjem podceňovať. Dospelým jedincom môže absencia tohto vitamínu spôsobiť mäknutie kostí, ale aj väčšiu kazivosť zubov. Prejavuje sa aj nadmernou únavou. 

Ak je nedostatok dlhodobý, môže viesť k závažnejším zdravotným komplikáciám. Absencia tohto vitamínu je spájaná s roztrúsenou sklerózou, neplodnosťou, srdcovými chorobami, obezitou, cukrovkou alebo zníženou obranyschopnosťou organizmu. 

Ako sa prejaví prebytok

Predávkovanie vitamínom D je možné len pri nadmernom a dlhodobom používaní doplnkov stravy, ktoré majú vysoký obsah tohto vitamínu. Zo stravy alebo slnečného žiarenia sa prakticky nemožno týmto vitamínom predávkovať. Nejde o príliš častý stav. Napriek tomu je dobré vedieť, ako sa prejavuje. Veľké dávky doplnkov stravy môžu spôsobiť hnačku alebo naopak zápchu. Objaviť sa môžu bolesti hlavy, nevoľnosti a zvracanie. Akútna otrava sa prejaví po 6 hodinách po požití vysokej dávky.

Súvisiace pojmy: