Přepnout na českou verzi

Vitamín B12

Čo je to vitamín B12

Biochemicky sa tento vitamín nazýva Kobalamín. Je to vitamín, ktorý zohráva dôležitú úlohu v krvotvorbe. Je súčasťou B-komplexu a pochopiteľne patrí do skupiny vitamínov B. Rovnako ako ostatné vitamíny z tejto skupiny je rozpustný vo vode. Telo si túto základnú živinu nedokáže samo vytvoriť. Prijímať je teda potrebné zo stravy alebo potravinových doplnkov. 

Prečo je dôležitý

Tento vitamín hrá úlohu v krvotvorbe, zúčastňuje sa totiž tvorby červených krviniek. Dôležitý je aj pre nervový systém a jeho fungovanie. Vitamín B12 je dôležitý aj pre produkciu energie. 

Aké sú zdroje vitamínu B12

Najlepšími zdrojmi tohto vitamínu sú živočíšne produkty. Najmä vajcia, mäso, mlieko, mliečne výrobky. Veľké množstvo kobalamínu obsahuje pečeň, obličky a srdce. Tento vitamín nájdete aj v rybom mäse - obsahuje ho losos, sleď, makrela, tuniak alebo pstruh. B12 je tiež v mušľach. Nachádza sa však aj v morských riasach, sójovom mlieku a fortifikovaných cereáliách. To je dobrá správa pre vegánov a vegetariánov. 

Koho ohrozuje nedostatok 

Najčastejšie trpia nedostatkom tohto vitamínu vegetariáni, pretože sa nachádza vo väčšine živočíšnych produktov. Absencia vitamínu sa však môže objaviť aj u alkoholikov alebo u ľudí, ktorí sa nestravujú dostatočne pestrou stravou. Ohrozené sú tiež tehotné a dojčiace ženy. 

Čo je nedostatok B12 a ako sa prejavuje

Ak vaše telo neprodukuje dostatok vnútorného faktora alebo nejete dostatočné množstvo potravín obsahujúcich B12, môže vzniknúť jeho nedostatok. Absencia tohto vitamínu je pomerne bežná. Na vine je často obmedzený príjem potravy alebo zdravotné problémy. Hladinu vitamínu B12 v tele znižujú aj niektoré lieky. Navyše s vekom klesá schopnosť absorbovať B12 z potravy. Častejšie sa tak s nedostatkom stretávame u starších osôb. 

Absencia vitamínu B12 v tele sa prejavuje únavou, ale aj bledou alebo žltou pokožkou. Objaviť sa môžu aj bolesti hlavy či dokonca príznaky depresie. Nastať môžu tiež gastrointestinálne problémy ako je nadúvanie, plynatosť, zápcha, hnačka či nevoľnosť. Ľudia s nedostatkom vitamínu B12 sa sťažujú aj na bolesť úst a jazyka alebo parestéziu končatín. Pri nedostatku vitamínu B12 sa vyskytujú aj problémy so sústredením. V extrémnych prípadoch môže dôjsť aj k mentálnemu postihnutiu. 

Sú vysoké dávky škodlivé?

Vitamín B12 je rozpustný vo vode. Je teda pomerne bezpečný aj vo vyšších dávkach, pretože ho prebytok telo vylúči s močom. Toxicita tohto vitamínu je skutočne nízka az toho dôvodu nebola ani stanovená tolerovateľná horná hladina príjmu. Napriek tomu existujú dôkazy, že vysoké dávky vitamínu B12 môžu viesť k negatívnym zdravotným dôsledkom. A to najmä u osôb, ktoré majú choré obličky alebo trpia cukrovkou. V prípade, že chcete z nejakého dôvodu dopĺňať vitamín B12 v podobe potravinových doplnkov, je vhodné sa poradiť s lekárom. Najmä v prípade tehotných alebo dojčiacich žien alebo vegánov.

Súvisiace pojmy: