Přepnout na českou verzi

Vitamín B15

Čo je to vitamín B15

Vitamín B15 je známy aj ako kyselina pangamová. Patrí do skupiny vitamínov B, pritom však kyselina pangamová nemá charakter vitamínu. Ide o vitamín rozpustný vo vode a je termolabilný. 

Aké sú účinky B15

O vitamíne B15 sa hovorí ako o antistresovom vitamíne, ktorý zvyšuje odolnosť organizmu a má adaptogénne účinky v stresových situáciách.  Má aj detoxikačné vlastnosti. Navyše vitamín B15 znižuje hladinu cholesterolu v krvi a bráni usadzovaniu tukov v pečeni. Dokáže tiež zmierniť príznaky astmy, potláča túžbu po alkohole, zmierňuje opilecký stav, podporuje vylučovanie škodlivých látok z tela a predlžuje životnosť buniek. Kyselina pangamová tiež posilňuje imunitný systém, má antioxidačné účinky, je prevenciou proti rakovine, pôsobí proti autizmu. Jeho účinnosť narastá, pokiaľ ho budete užívať spoločne s vitamínmi A a E. Pomáha tiež pri akné a iných problémoch s pleťou. Vhodný je aj pre zdravé nechty a vlasy. Je tiež známe, že ľahko zvyšuje chuť do jedla.

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B15

Pri nedostatku vitamínu B15 môžete pozorovať slabosť a únavu. Prísť môžu tiež bolesti hlavy, neurologické problémy a problémy so srdcom. Pravdepodobne vám tiež začnú predčasne starnúť bunky a môže dôjsť k poruchám vylučovacích žliaz s vnútornou sekréciou.

Ako sa prejavuje nadbytok vitamínu B15

Predávkovanie je nepravdepodobné, pretože ide o vitamín, ktorý je rozpustný vo vode a tak ho telo odvádza spoločne s močom preč z tela. Tým pádom sa vitamín v tele nehromadí. Žiadne závažné komplikácie s nadbytkom tohto vitamínu zatiaľ nie sú známe. Toxická dávka vitamínu nebola určená. Pokiaľ však požijete väčšie množstvo tohto vitamínu, môžete mať pocit na zvracanie, prípadne sa u citlivých jedincov objaví vyrážka. 

Aké je odporúčané dávkovanie

Odporúčaná denná dávka sa pohybuje medzi 50 a 150 miligramami za deň.

Kde nájdeme vitamín B15

Kyselinu pangamovú nájdete v pivovarských kvasniciach, tiež v hnedej ryži, semienkach (tekvicová, chia, sezamová, slnečnicová), otrubách alebo v cíceri. Vitamín B15 je tiež v madnliach a vlašských orechoch. Ďalej ho nájdete v melóne, marhuľových jadrách a dokonca v hovädzej krvi. 

Pre koho je vhodný vitamín B15

Kyselina pangamová je vhodná hlavne pre osoby, ktorým hrozí vznik aterosklerózy. V dôsledku ochorenia môže dôjsť k mozgovej mŕtvici, infarktu myokardu alebo k poškodeniu končatinových tepien. V obľube majú tento vitamín aj športovci a často ho užívajú ako súčasť potravy.

Súvisiace pojmy: