Přepnout na českou verzi

Nakopávač

Čo je to nakopávač

Nakopávač je označenie pre predtréningové suplementy. Tieto nakopávače majú nabudiť organizmus a dodať mu energiu pred výkonom. Zaistiť majú tiež podanie maximálneho výkonu. Stretnúť sa môžete aj s pojmom anabolizér alebo predtréningovka. Občas sa používa aj výraz N.O.čko. Na trhu je celý rad nakopávačov rôznych značiek, ktoré sa líšia svojim zložením a pochopiteľne aj účinky. Pred začiatkom užívania je teda dobré zistiť zloženie a vybrať si ten správny.

Aké je zloženie nakopávačov

Ide o zmes viacerých surovín, hlavne anabolických a stimulačných. Základnou látkou nakopávača je pritom kofeín, taurín alebo tyrozín – skrátka niektorý stimulant. Ďalej nakopávače obsahujú arginín, citrulín, kreatín, ornitín a beta alanín. Zloženie sa pochopiteľne môže u jednotlivých výrobcov líšiť. Z toho dôvodu je dobré si pred užívaním vždy prečítať etiketu, kde nájdete presný obsah látok v danom produkte. Dôležité je nájsť taký, ktorý má čisté zloženie. Pokiaľ vám veľa látok z obsahu nakopávača nič nehovorí, nie je vhodné ho konzumovať. Pamätajte si, že kvalitný nakopávač neobsahuje žiadne dopingové ani iné zakázané látky.

Čo by ste mali hľadať v zložení nakopávača

Určite je vhodné nájsť funkčné látky, ktoré sme spomínali vyššie. Dôležité je však aj ich účinné množstvo na jednu dávku. Homeopatické množstvo, teda skutočne malé množstvo, nikoho naozaj nenabudí. Skúste teda porovnávať konkurenčné výrobky a vybrať si taký, kde je dostatočná dávka pre daný efekt.

Na čo slúži nakopávač

Účinok tejto zmesi látok spoznáte hneď po požití jednej dávky. Najčastejšie sa zlepšia svalové sily a sústredenie. Môžete cítiť aj zvýšené prekrvenie svalov. Vďaka tomu ste schopní na tréningu podať čo najlepší výkon. Bohužiaľ sú niektorí ľudia voči týmto účinkom imúnni a stimuláciu nepociťujú. Aj v takom prípade má však nakopávač význam. A to preto, že neslúži len na nakopnutie a dodanie energie, ale aj na zlepšenie rastu svalov a oddialenie únavy.

Je používanie nakopávača bezpečné

Pre zdravé osoby je konzumácia bezpečná. Dôležité je pochopiteľne dodržiavať odporúčané denné dávkovanie. Len pozor na to, že pravidelná konzumácia môže viesť k vytvoreniu tolerancie na kofeín. Ten potom postupom času stratí svoju účinnosť. Na to si dajte pozor. Vhodné je občas trénovať bez nakopávača.

Ako používať nakopávač

Väčšina predtréningových stimulantov má pri balení aj návod na použitie. Je teda dobré sa vždy riadiť pokynmi výrobcu. Vhodné je tiež začať s menšou porciou, tak zistíte svoju vlastnú toleranciu k danému produktu. Myslite na to, že ak produkt obsahuje beta-alanín, môžete zaznamenať brnenie. Je však neškodné. Väčšinu nakopávačov je vhodné používať asi 30 až 60 minút pred tréningom. V prípade, že nakopávač obsahuje kofeín je vhodné tiež zvoliť správnu dennú dobu pre užívanie, pretože stimulanty môžu narušiť schopnosť zaspať.

Ako si vyrobiť nakopávač doma

Chápeme, že investícia do nakopávačov nie je práve malá. Vyrobiť si predtréningovku doma sa naozaj dá. Stačí si len kúpiť ingrediencie a zmiešať ich. Určite by vám nemal chýbať citrulín, prípadne lacnejší arginín. Je lacnejšie, ale jeho účinky sú slabšie. Potom potrebujete Beta Alanín a kreatín. Oplatí sa pridať aj kofeín alebo synefrín. Odporúčame aj taurín. Zistite si odporúčané dávky jednotlivých suplementov a zmiešajte v šejkri. Ak máte tablety, tak ich skrátka zapite vodou. Výhodou domáceho nakopávača je, že poznáte presné zloženie. Nevýhodou môže byť chuť.