Přepnout na českou verzi

Superpotravina

Čo je to superpotravina

Ide o skupinu potravín a doplnkov stravy, ktoré majú veľmi vysoký obsah dôležitých živín v prírodnej forme. Anglicky sa vžil pojem superfoods. Ide o plodiny, ktoré konzumovali civilizácie pred mnohými a mnohými rokmi. Neexistuje žiadna zákonom stanovená definícia tohto pojmu. Označenie superpotravina je často chápané ako marketingový názov.

Prečo jesť superpotraviny

Superpotraviny v prírodnej forme majú skvelé vlastnosti, ktoré podporujú energiu a tiež silu. Sú zdrojom živín, ktoré potrebuje ľudské telo pre správnu funkciu imunitného systému, ale aj pre tvorbu serotonínu. Superpotraviny čistia organizmus a dokážu sa vysporiadať s kyslosťou tela. Superpotraviny ľudské telo zásobujú proteíny, minerály, antioxidanty, vitamíny, esenciálnymi polysacharidmi, esenciálnymi mastnými kyselinami a enzýmami.

Aké potraviny radíme medzi superpotraviny

Nie je možné jednotne povedať, ktoré potraviny medzi superpotraviny radíme. Ide však napríklad o čučoriedky, brusnice, červenú repu, nepražené kakaové bôby, citrusy, orechy, chia semienka a ďalšie semienka, strukoviny, riasy, kustovnicu čínsku, quinú, mladý jačmeň a niektoré ryby. K superpotravinám môžeme zaradiť aj cesnak a cibuľu alebo ovsené výrobky ako sú otruby, vločka alebo múka. Ďalej sem radíme aj banány, zelený čaj alebo huby. Tiež zázvor a kurkuma sa radí na zoznam superpotravín.

Ako zaraďovať superpotraviny do jedálnička

Superpotraviny by sme mali do svojho jedálnička zaraďovať pravidelne. Porcie superpotravín by mali byť adekvátne. Určite neplatí, že čím väčšia porcia, tým väčší efekt pre zdravie. Superpotraviny by mali byť v našom jedálničku trvalo. Samy o sebe však tieto potraviny ľudské telo nezachránia. Sú však súčasťou zdravého životného štýlu.

Ako pomôžu extrakty zo superpotravín

Nie vždy je možné zaistiť dostatočný prísun superpotravín. V takom prípade môžu pomôcť extrakty, ktoré obsahujú všetky účinné zložky superpotravín v pôvodnej forme. Sú len koncentrované. Výťažok má teda všetky pozitívne vlastnosti, konzumácia je však oveľa jednoduchšia. Tieto doplnky stravy sú k dispozícii na trhu vo forme prášku, prípadne kapsúl. Konzumovať ich možno kedykoľvek počas dňa.

Kto používa superpotraviny

Superpotraviny pochopiteľne konzumuje každý z nás. Často sú súčasťou jedálnička aj v prípade, že niekto netuší, že konzumuje práve superpotravinu. Vo veľkom a cielene však tieto potraviny konzumujú najmä vrcholoví športovci. Je to z toho dôvodu, že tieto potraviny zlepšujú regeneráciu a zotavenie po tréningu. Vďaka tomu môžu športovci opakovane podávať maximálne výkony.